Eucharystia sprawowana w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie w niedzielę 16 maja o godz. 13 rozpocznie świętowanie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego Towarzystwa Jezusowego.
Tego dnia zostanie także zainicjowana peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz z ikoną przygotowaną na tę okazję. Relikwie św. Ignacego odwiedzą te miejsca w Polsce, w których posługują jezuici, a towarzyszyć temu będą nabożeństwa, konferencje i homilie nawiązujące do sylwetki świętego Założyciela.
Jubileuszowy Rok Ignacjański będzie trwał od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku. Uroczystości odbędą się w jezuickich kościołach i wspólnotach zakonnych na terenie obu polskich Prowincji.
Generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa SJ, ogłaszając ten szczególny czas łaski, w swym liście z dnia 27 września 2019 r. podkreślił, że całe Towarzystwo Jezusowe pragnie upamiętnić nawrócenie św. Ignacego (20 maja 1521 r.) oraz jego kanonizację, jaka miała miejsce 12 marca 1622 roku.
Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała dnia 24 marca br. dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich Prowincji, świątyniami jubileuszowymi, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
W dekrecie czytamy, że odpust mogą uzyskać „wierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię Towarzystwa Jezusowego w Polsce i wezmą tam pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli. Ten sam odpust uzyskać mogą również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli – wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wzbudzą w sobie intencję jak najszybszego spełnienia trzech zwykłych warunków odpustu – włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwy przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarując Bogu miłosiernemu swe cierpienia”.
Ponadto „aby jak najwięcej osób mogło dostąpić tych duchowych łask w Kościele, Penitencjaria poleca Ojcom z Towarzystwa Jezusowego, by oddawali się gorliwie posłudze sakramentu pokuty”.
Kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszowych w Polsce będzie świętowanie 400-rocznicy kanonizacji Ignacego Loyoli w Warszawie 13 marca 2022 roku, a uroczyste zakończenie Roku Ignacjańskiego będzie celebrowane 31 lipca 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
Duchowi synowie Ignacego inspirowani jego osobistym doświadczeniem pragną podczas tego Jubileuszu przeżyć osobiste nawrócenie i zapraszają wszystkich współpracowników oraz wiernych, którym służą, do takiej przemiany życia i pogłębienia wiary, by jak głosi motto tego Jubileuszu „w Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.
jezuici.pl / BP KEP