Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek prosi o dostosowanie się do wytycznych GIS przy organizacji pielgrzymek

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zwróciła się do organizatorów pielgrzymek o dostosowanie swoich planów organizacyjnych do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, z wykorzystaniem ubiegłorocznych doświadczeń bezpiecznej logistyki w warunkach pandemii.

Rada przypomniała, że sytuacja w Polsce pozwala zwiększyć liczbę uczestników jednej pielgrzymki do 300, nie licząc zaszczepionych. „Zagwarantowanie bezpieczeństwa jest możliwe pod warunkiem uczciwego przestrzegania procedur sanitarnych i funkcjonowania mobilnego, profesjonalnego personelu medycznego. W imię miłości bliźniego trzeba pamiętać o innych pątnikach i wielu ludziach goszczących pątników na trasie. Przestrzeganie uciążliwych przepisów i niewygody z tym związane są też pewną formą głębszej pokuty” – czytamy w Informacji Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Wyrażono nadzieję, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie dobrym przygotowaniem do zaplanowanej na wrzesień br. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.

Rada skierowała również słowa uznania i podziękowania do wszystkich służb zaangażowanych w organizację pielgrzymek, duszpasterzy i przewodników grup, ich współpracowników, wolontariuszy oraz goszczących pielgrzymów „za świadectwo dobroci i solidarnej służby”.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Informacji:

 

Informacja
Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

 

Główny Inspektor Sanitarny opublikował „Wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce”. To decyzja bardzo wyczekiwana przez biskupów, duszpasterzy, pielgrzymów i organizatorów pielgrzymek do sanktuariów, przede wszystkim diecezjalnych na Jasną Górę. Ubiegłoroczne obostrzenia zmusiły niektóre diecezje do rezygnacji z pielgrzymek. Te, które się odbyły, zakończyły się bezpiecznie, z dwoma lub trzema przypadkami objawów Covid-19. Nie została przerwana tradycja pielgrzymowania w Polsce.

W związku z tym Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zwraca się do organizatorów wszelkich pielgrzymek o dostosowanie swoich planów organizacyjnych do wskazanych wymagań, z wykorzystaniem ubiegłorocznych doświadczeń bezpiecznej logistyki w warunkach pandemii.

Obecna sytuacja w Polsce pozwala zwiększyć liczbę uczestników jednej pielgrzymki do 300, nie licząc zaszczepionych. Zagwarantowanie bezpieczeństwa jest możliwe pod warunkiem uczciwego przestrzegania procedur sanitarnych i funkcjonowania mobilnego, profesjonalnego personelu medycznego. W imię miłości bliźniego trzeba pamiętać o innych pątnikach i wielu ludziach goszczących pątników na trasie. Przestrzeganie uciążliwych przepisów i niewygody z tym związane są też pewną formą głębszej pokuty.

Mamy nadzieję, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie bardzo dobrym przygotowaniem do czekającej nas we wrześniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i s. franciszkanki Róży Czackiej z Lasek. Ojcowie paulini w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski i kustosze wszystkich sanktuariów w naszym kraju zapewniają o swojej otwartości i gościnności wobec pielgrzymów w warunkach pełnego bezpieczeństwa.

Wszystkim służbom zaangażowanym w organizację pielgrzymek (administracji państwowej, sanitarnym, medycznym, samorządowym, policji), duszpasterzom i przewodnikom grup, ich współpracownikom, wolontariuszom oraz goszczącym pielgrzymów na pielgrzymkowych szlakach, wyrażamy słowa uznania i podziękowania za świadectwo dobroci i solidarnej służby. Kościół w Polsce bardzo potrzebuje pątniczej modlitwy i rekolekcji w drodze na spotkanie z Matką Syna Bożego.

bp Krzysztof Zadarko
Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

 

 

 

« 1 »