Rzecznik Episkopatu: Kard. Wyszyński pozostawił nam bogatą spuściznę, do której wciąż możemy wracać

Kard. Wyszyński pozostawił nam bogatą spuściznę, do której wciąż możemy wracać – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, zapowiadając okolicznościową Eucharystię w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia celebrowaną przez przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.

28 maja o godz. 19 w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego pod przewodnictwem abp. Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poruszy temat: „Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że śmierć kard. Wyszyńskiego była końcem ziemskiego pielgrzymowania, ale owoce jego życia nadal służą Kościołowi i wiernym. „Chociaż czasy się zmieniają, to ludzkie bolączki i problemy koncentrują się wokół tych samych spraw: rodziny, pracy, wolności. Kard. Wyszyński szeroko pisał i nauczał o tych zagadnieniach pozostawiając nam bogatą spuściznę, do której wciąż możemy wracać” – powiedział ks. Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu podkreślił że kard. Wyszyński nie tylko sprawował urząd Prymasa Polski, ale także przez 33 lata był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. „W ogromnie trudnych dla Kościoła uwarunkowaniach politycznych, przez dziesięciolecia prowadził lud Boży z odwagą i determinacją, nie szczędząc samego siebie, co w ostateczności doprowadziło do jego internowania przez władze” – podkreślił ks. Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że wśród tegorocznych jubileuszy związanych życiem kard. Wyszyńskiego, 3 sierpnia będziemy obchodzić 120. rocznicę urodzin Prymasa.

Dodał, że rocznice jubileuszowe związane z osobą kard. Wyszyńskiego, jakie w tym roku przeżywamy, mogą być dobrą okazją do przygotowania się do uroczystości beatyfikacyjnych Prymasa zaplanowanych na 12 września.

BP KEP

 

 

« 1 »