W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym wyrazić naszą wdzięczność wobec Pana Profesora za wieloletnie świadectwo życia rodzinnego i pracy zawodowej - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście gratulacyjnym z okazji uroczystości nadania tytułu honoris causa UKSW prof. Stanisławowi Gryglowi.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Kościół w Polsce oraz w świecie wiele zawdzięcza prof. Gryglowi jako filozofowi, filologowi, wieloletniemu redaktorowi miesięcznika „Znak”, wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożycielowi i redaktorowi Il Nuovo Areopago, dyrektorowi Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, wykładowcy filozofii człowieka oraz kierownikowi katedry Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, konsultorowi Papieskiej Rady ds. Rodziny i wreszcie jako konsultorowi rzymskiego synodu biskupów w 1991 i 1999 roku.
Przewodniczący Episkopatu podziękował prof. Gryglowi za spotkania i rozmowy, w których dzielił się on „swoją troską o kondycję współczesnej rodziny, a jednocześnie wyrażał głęboką nadzieję, że chrześcijańska afirmacja człowieka, będąca konsekwencją prawdy o jego stworzeniu z miłości i odkupieniu z miłości przez Boga, jest cały czas tak samo fascynująca i atrakcyjna, nawet – a może zwłaszcza – dla pogrążonego w samotności i egoizmie współczesnego człowieka”.
BP KEP
Publikujemy pełny tekst listu gratulacyjnego:
Warszawa, dnia 29 czerwca 2021 roku
Wielce Szanowny Panie Profesorze,
Z wielką radością przyjąłem informację o uroczystości nadania tytułu honoris causa Panu Profesorowi przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Niestety – w związku z wcześniej podjętymi zobowiązaniami – nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszym podniosłym wydarzeniu, dlatego tą drogą pragnę przekazać słowa uznania oraz zapewnić o mojej duchowej bliskości.
Dzisiaj, to Kościół w Polsce jest zaszczycony, że tak wybitna postać, zechciała dołączyć do pocztu doktorów honorowych jednej z ważniejszych uczelni katolickich w Polsce i jednej z prężniej rozwijających się uczelni miasta stołecznego Warszawy.
W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym – wraz z gratulacjami – wyrazić naszą wdzięczność wobec Pana Profesora za wieloletnie świadectwo życia rodzinnego i pracy zawodowej, determinację w przekazywaniu – objawionej przez Trójjedynego – tajemnicy człowieka i służbie miłości.
Kościół w naszej ojczyźnie oraz w świecie wiele zawdzięcza Panu Profesorowi – jako filozofowi, filologowi, wieloletniemu redaktorowi miesięcznika „Znak", wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożycielowi i redaktorowi Il Nuovo Areopago, dyrektorowi Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, wykładowcy filozofii człowieka oraz kierownikowi katedry Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, konsultorowi Papieskiej Rady ds. Rodziny i wreszcie jako konsultorowi rzymskiego synodu biskupów w 1991 i 1999 roku.
Dziękuję zwłaszcza, że obok wielu teologów i filozofów, zechciał Pan Profesor zostać konsultorem delegacji polskich biskupów na synod o rodzinie w 2015 roku, w czasie którego wielokrotnie przywoływaliśmy nauczanie św. Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie.
Osobiście dziękuję za spotkania i rozmowy, w których dzielił się Pan Profesor swoją troską o kondycję współczesnej rodziny, a jednocześnie wyrażał głęboką nadzieję, że chrześcijańska afirmacja człowieka, będąca konsekwencją prawdy o jego stworzeniu z miłości i odkupieniu z miłości przez Boga, jest cały czas tak samo fascynująca i atrakcyjna, nawet – a może zwłaszcza – dla pogrążonego w samotności i egoizmie współczesnego człowieka.
Zapewniam Pana Profesora o modlitwie Kościoła w Polsce w Jego intencji, o mojej życzliwej i zawsze serdecznej pamięci.
Z wyrazami szacunku, przesyłam pasterskie błogosławieństwo,
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
_____________________
Wielce Szanowny
Pan Prof. Stanisław GRYGIEL
Rzym