Papież Franciszek ogłasza jedną obowiązującą formę liturgii rzymskiej i znosi przywileje dla tzw. „liturgii trydenckiej”

Papież Franciszek nie wyraża zgody na istnienie dwóch oficjalnych form liturgii w Kościele łacińskim (zwyczajnej i nadzwyczajnej), dlatego w motu proprio „Traditionis custodes” (łac. stróże/opiekunowie tradycji) uchylił wszystkie zezwolenia, normy i zwyczaje związane z tzw. „mszą trydencką”. Obecnie jedyną formułą kultu Kościoła („lex orandi”, łac. prawo kultu) jest liturgia odnowiona po Soborze Watykańskim II. Jednocześnie Papież wezwał biskupów do czuwania, aby odnowiona liturgia nie była miejscem „ekscentryczności” i źle rozumianej kreatywności.

Ojciec Święty Franciszek 16 lipca 2021 roku opublikował list apostolski w formie motu proprio Traditionis custodes dotyczący tzw. liturgii trydenckiej, a wraz z nim list do wszystkich biskupów zawierający objaśnienia dotyczące swojej decyzji. Papież w obu dokumentach zamyka okres równoległego istnienia liturgii nowej i starej, zachowanej w niektórych środowiskach jako przywilej.

>>Polskie tłumaczenie listu apostolskiego motu proprio ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.

>>Polskie tłumaczenie listu Ojca Świętego do biskupów świata ws. motu proprio „Traditionis custodes”

Decyzja Papieża jest następstwem badania opinii biskupów całego świata, do przeprowadzenia którego zachęcał Benedykt XVI w 2007 r., a którą Kongregacja Nauki Wiary przeprowadziła w 2020 r. Wyniki ankiety, zdaniem Papieża Franciszka, okazały się niekorzystne dla współistnienia dwóch form Rytu Rzymskiego oraz wskazały, że udzielone przez poprzednich papieży przywileje zostały w Kościele wykorzystane niezgodnie z intencjami Jana Pawła II i Benedykta XVI, prowadząc do coraz większej niechęci nie tylko do liturgii zreformowanej, ale także do nauczania Soboru Watykańskiego II, powiększając tym samym rozłam między wiernymi jednego Kościoła.

Z dniem ogłoszenia motu proprio Traditionis custodes ustają wszystkie przywileje dotyczące „liturgii trydenckiej”, a wchodzą w życie nowe normy, które mają na celu powrót całego Kościoła do sprawowania jednej formy kultu, zgodnej z księgami liturgicznymi wydanymi po Soborze Watykańskim II, poczynając od Mszału. Biskupi mogą nadal udzielać w swoich diecezjach zezwoleń na sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie dla tych, którzy już się z nią związali, ale bez tworzenia nowych grup. Zgodnie z decyzją Papieża, te liturgie nie mogą być sprawowane w kościołach parafialnych. Zgodnie z treścią dokumentu papieskiego ci kapłani, którzy mieliby dopiero zacząć sprawować starszą liturgię, mogą to uczynić tylko po uprzedniej konsultacji własnego biskupa ze Stolicą Apostolską.

BP KEP

 

« 1 »