Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły na Jasną Górę. Przyjęto różne sposoby przemierzenia szlaków: tradycyjnie, czyli z noclegami w drodze, sztafetowo, a więc ze zmianami pielgrzymów na trasie i „hybrydowo”, czyli łącząc obie te formy. W większości kompanii, niewielkie grupy, ok. 100-osobowe tworzyły tzw. stały trzon pielgrzymki, pokonując całą drogę. Noclegi odbywały się w namiotach i w wyznaczonych miejscach, głównie w szkołach i remizach, które były specjalnie dezynfekowane.
Każda grupa wchodząca w skład pielgrzymek diecezjalnych sama stanowiła oddzielną pielgrzymkę mającą wszystkie konieczne zabezpieczenia, np. służby medyczne, sanitarne czy porządkowe. W niektórych zostały zmienione a czasem skrócone trasy, dostosowując wędrówkę do sanitarno-epidemiologicznych wymagań (by duże grupy nie spotykały się na trasie i omijały większe skupiska ludzkie).
Pątnicy modlili się nie tylko o ustanie pandemii, ale także za tych, którzy w tym trudnym czasie zatracili potrzebę życia duchowego i sakramentalnego.
Pielgrzymki były w tym roku wielkim wołaniem za Kościół i Ojczyznę, a zwłaszcza polską młodzież. Były przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i rekolekcjami pogłębiającymi rozumienie Mszy św. i Eucharystycznej Obecności Jezusa.
Podobnie jak w roku ubiegłym prawdziwy renesans przeżywała duchowa forma pielgrzymowania, dla tych, którzy fizycznie nie mogli wybrać się w drogę, np. pielgrzymce gdańskiej towarzyszyło aż 5 tys. duchowych pielgrzymów.
PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ W LICZBACH - do 14 sierpnia 2021r.
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 22 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły:
- 133 pielgrzymki piesze - szło w nich 48 tys. 700 osób
- 185 pielgrzymki rowerowe - jechało w nich 5 tys. 250 osób
- 13 pielgrzymki biegowe - biegło w nich 383 osoby
Dotarła też 1 pielgrzymka konna a w niej 28 osób
Przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, od 5 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników.
Najliczniejsze dotąd piesze pielgrzymki to:
- 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. 500 osób
- 43. Radomska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. 297 osób
- 41. Krakowska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. osób
- 44. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 700
- 41. Podlaska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 50 osób
- 43. Piesza Pielgrzymka Lubelska - 2 tys. osób
Najdłuższą trasę przeszły:
- 40. Pielgrzymka Kaszubska grupa wyruszająca z Helu - 638 km w 19 dni - 37. Pielgrzymka Szczecińsko - Kamieńska: grupy z Pustkowa - 615 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni - 29. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk - 560 km w 17 dni.
Kolejne pielgrzymki przybędą na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.
Biuro Prasowe Jasnej Góry