Wielki koncert plenerowy, nowa wystawa, świadectwa i modlitwa. W odpowiedzi na apel komitetu organizacyjnego beatyfikacji Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego paulini zapraszają do wspólnego przeżywania uroczystości 12 września. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły jasnogórskich przygotowań oraz samego dnia beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
- Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości w Warszawie, zapraszamy do wspólnotowego przeżywania tego czasu na Jasnej Górze - zachęcał przeor klasztoru, o. Samuel Pacholski. Udział w wydarzeniu ułatwi specjalny telemost. - Wszystkich, którzy nie mogą się udać do Warszawy, a chcą, nie przed telewizorem, ale w sposób wspólnotowy i radosny przeżyć tę uroczystość, zapraszamy tutaj na Jasną Górę, gdzie ks. Prymas spędził podczas swojej biskupiej posługi ponad 600 dni. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, dziękczynienia i radowania się z tego wydarzenia właśnie tutaj - mówił jasnogórski przeor.
Modlitwa oczekiwania na beatyfikację rozpocznie się już 11 września Apelem Jasnogórskim, po którym czuwanie nocne poprowadzi młodzież ze szkół katolickich arch. częstochowskiej. 12 września, w dzień beatyfikacji wspólne oczekiwanie zainaugurowane zostanie o godz. 9.00. Zabrzmią m.in. utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego” realizowanego przez portal Stacja7 wspólnie z muzykiem Dariuszem Malejonkiem, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.
„Czas to miłość” to hołd złożony przez polskich artystów Prymasowi Tysiąclecia. Utwory opowiadają o życiu i nauce Kardynała, mogą pomóc w pokonywaniu przeciwności, są lekcją przebaczania, miłości i wytrwałości. Tego dnia nie zabraknie świadectw o kard. Wyszyńskim, modlitwy różańcowej a nawet słów samego ks. Prymasa odtworzonych z dźwiękowych zapisów archiwalnych Jasnej Góry.
O godz. 11.00sprawowana będzie na Szczycie niedzielna Msza św., po której za pomocą specjalnego telemostu zgromadzeni połączą się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie odbywać się będą główne uroczystości beatyfikacyjne.
Duże telebimy ustawione będą na placu przed Szczytem.
Po uroczystości beatyfikacyjnej transmitowanej z Warszawy w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Prymas Wyszyński tak często się modlił, gdzie odprawił swoje prymicje, celebrowana będzie jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego.
Przygotowaniem do beatyfikacji Prymas Jasnogórskiego, jak sam nazwał siebie kard. Wyszyński, jest w tym roku szczególnie uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia i poprzedzająca ją nowenna. Jak przypomniał podczas konferencji, rzecznik o. Michał Legan święto to było niezwykle bliskie sercu Prymasa.
25 sierpnia o godz. 11.30 otwarta zostanie nowa wystawa „Nie byłoby papieża - Polaka, gdyby nie było Twojej wiary … Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”.
Znajdą się na niej niezwykłe eksponaty; przede wszystkim sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej, świadek wydarzeń z 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński, który ją poświęcił przy udziale abpa Karola Wojtyły 3 maja 1966 r. Będą i milenijne korony a także kopia złożonego wtedy Aktu Milenijnego.
Na wystawie zobaczymy także ornaty ks. Prymasa, piuskę kardynalską, kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane przez przyszłego błogosławionego i wiele innych zwykłych przedmiotów związanych z „człowiekiem niezwykłej miary”.
Także 25 sierpnia na Jasnej Górze wieczornym Apelem o 21.00 na błoniach rozpocznie się koncert plenerowy - oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów. Wstęp wolny.
Podczas konferencji o związkach kard. Stefana Wyszyńskiego z paulinami przypomniał Generał Zakonu, o. Arnold Chrapkowski. - Wiemy, że Jasna Góra bardzo mocno była wpisana w życie i posługę Prymasa Wyszyńskiego. A skoro Jasna Góra to i paulini. Zresztą sam Stefan Wyszyński chciał zostać białym mnichem. Jego drogi potoczyły się inaczej, ale pośrednio został paulinem, bo został włączony do Konfraterni Zakonu czyli do grona przyjaciół, opiekunów, dobrodziejów - zauwżył o. Generał.
Mówił także m.in. o wielkiej modlitwie na Jasnej Górze za Prymasa podczas jego uwięzienia. - Tutaj na Jasnej Górze nie tylko oficjalnie w Kaplicy Matki Bożej, ale także w naszej kaplicy wewnętrznej, czyli zakonnym chórze, trwała modlitwa za ks. Prymasa, w bardzo trudnym dla wszystkich czasie. To był wyraz naszej duchowej z nim łączności - podkreślił.
Generał Paulinów przywołał nie tylko Jasną Górę, ale także inne miejsca paulińskiej posługi jak: Skałkę, gdzie Prymas Wyszyński uczył jak rozumieć miłość do ojczyzny czy Bachledówkę, gdzie wypoczywał.
Podczas konferencji po raz pierwszy pokazane zostały zdjęcia pokoi, w których mieszkał, pracował i modlił się Prymas Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Nie jest to obiekt muzealny, ale nadal miejsce pobytów kolejnych Prymasów Polski.
Nagranie z konferencji prasowej „Przed beatyfikacją Prymasa Jasnogórskiego” dostępne na kanale YouTube Jasnej Góry.
Izabela Tyras/Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews