Wernisaż wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny"

W sobotę, 11 września br. o godz. 11.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia pt. „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny". Wystawa została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W wydarzeniu wezmą udział: J.E. Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Przewidziane są wystąpienia ww. osób.

Celem wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny" jest przede wszystkim przybliżenie postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji.

Autorzy zarysowali dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie-Patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność.

Nie braknie informacji na temat samej osoby Prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, a późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Wystawa prezentuje więc pełny, choć skondensowany obraz jednej z ważniejszych postaci okresu Polski powojennej – Prymasa Tysiąclecia.

Wśród artefaktów pokazane zostaną ornaty, dalmatyki i kapy – używane przez Prymasa Wyszyńskiego oraz rzeczy na co dzień używane przez Kardynała, takie jak buty, płaszcz, modlitewnik i różaniec. Zaprezentowany zostanie dar Prymasa dla Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, zespół cennych medali. Szczególną uwagę warto zwrócić na dokumenty pochodzące z Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego. Są to m. in.: list do Prymasa od kleryków odbywających służbę Wojskową w Jednostce w Bartoszycach z podpisem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, korespondencja prowadzona między Kardynałem Wyszyńskim a Papieżem Janem Pawłem II z 1978 r., czy kopia listu Prymasa do generała Wojciecha Jaruzelskiego. Zwiedzający wystawę mogą także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagrywanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę.

Kontakt dla mediów:

Iwona Gąsiorek – MAW, tel: 692 483 466 Piotr Siewak – IDMN, tel: 600 267 803

Iwona Gąsiorek, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

 

« 1 »