Jest to wizyta zapisana głęboko w tradycji Kościoła. Co 5 lat każda diecezja jest zobowiązana złożyć w Stolicy Apostolskiej wizytę, która poprzedzona jest intensywną pracą w diecezji – powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, podczas briefingu w Radiu Watykańskim na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum pierwszej grupy biskupów z Polski.
Wizyta ad limina pierwszej grupy biskupów polskich rozpoczęła się dzisiaj poranną Mszą św. w bazylice watykańskiej, sprawowaną przy grobie św. Piotra Apostoła.
„Zanim przyjedziemy do Rzymu musimy wcześniej przesłać dokładne sprawozdanie z życia diecezjalnego, z różnych jego wymiarów: naszego duszpasterstwa, ewangelizacji” – zaznaczył abp Budzik. „Te teksty wysyłamy do Watykanu, są także przesyłane do konkretnych kongregacji i instytucji, które odwiedzamy. W ten sposób ich przewodniczący są już przygotowani, znają sytuację Kościoła w Polsce w danej dziedzinie” – dodał.
Abp Budzik zaznaczył, że jest to również pielgrzymka. „Przybywamy do grobu św. Piotra. Do tego miejsca, które przez dwa tysiące lat wpisało się niezwykle w historię Kościoła. A równocześnie do progów apostolskich, czyli składamy wizytę Ojcu Świętemu” – zauważył.
Metropolita lubelski zwrócił uwagę, że jest to już druga wizyta ad limina apostolorum Kościoła w Polsce u papieża Franciszka. „Poprzednie spotkania z papieżami miały taką praktykę, że biskup diecezjalny wraz ze swoimi biskupami pomocniczymi krótko rozmawiał z Ojcem Świętym i ta rozmowa trwała 15-20 minut. Natomiast papież Franciszek bierze większą grupę biskupów, ale rozmawia z nimi dłużej, około półtorej godziny. Tak było przynajmniej poprzednio” – wyjaśnił.
Każdego dnia wizyty biskupi odwiedzają watykańskie dykasterie. W pierwszym dniu biskupi odwiedzili Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji
Bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, który reprezentował kwestie związane z duszpasterstwem rodzin, małżeństw i świeckich w Polsce, zauważył, iż „jest zwyczajem, że takie spotkanie rozpoczyna się od wcześniej przygotowanej relacji dotyczącej problematyki, którą zajmuje się dykasteria”. Dodał, że sprawozdanie w języku włoskim dotarło do dykasterii już w lipcu br. i zostało przestudiowane przez jej pracowników. „Przedstawiłem kwestie duszpasterstwa rodzin w Polsce, także sytuacji kryzysowych, które przeżywają małżeństwa, rodziny, młodzi” – podkreślił.
Bp Wątroba stwierdził, że aktualnym tematem był również Synod biskupów, który rozpocznie się w Watykanie w dniach 9-10 października. „Pani podsekretarz dykasterii przypomniała, że nowość Synodu polega na tym, że to ma być Synod dialogu, rozmowy, słuchania, ale też formacji laikatu. To ważne przypomnienie, że to ma być nie tylko jednostronne wysłuchanie tego, co świeccy wierni, ochrzczeni mają do powiedzenia na temat wspólnoty Kościoła, ale też dla duszpasterzy, biskupów, proboszczów, gdyby będzie mowa o zebraniach w grupach synodalnych w parafiach, aby mieli okazję do przypominania swoim wiernym obowiązków wynikających z sakramentu chrztu. Tożsamość chrzcielna to jeden z tematów, który musi się w czasie tego Synodu pojawić” – powiedział.
Odnosząc się z kolei do spotkania z przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, bp Wątroba powiedział, że jej przewodniczący abp Rino Fisichella poruszał tematy związane z szeroko pojętym zagadnieniem ewangelizacji, m.in. posługi katechety.
Audiencja u Ojca Świętego Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.
Codziennie rano, z wyjątkiem piątku, biskupi będą celebrować Msze św. w kolejnych bazylikach rzymskich: we wtorek w Bazylice św. Jana na Lateranie, a w środę w Bazylice Matki Bożej Większej. W czwartek rano biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień Mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą Eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w Bazylice św. Pawła za Murami.
BP KEP