O tym, że misyjność to DNA Kościoła przypomnieli na Jasnej Górze uczestnicy uroczystości wręczenia Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla osób, wspólnot i instytucji najbardziej zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła. Wyróżnienia w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna” odebrało 15 osób i instytucji. Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
"Jasna Góra łączy nas wszystkich. Maryja jest Matką i Królową Apostołów i wybraliśmy to miejsce, by prosić Ją o gorliwość w ewangelizacji dla wszystkich ochrzczonych, za misjonarki i misjonarzy i o nowe powołania" - mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP.
Bp Mazur zwrócił uwagę, że misje są jednym z podstawowych wymiarów chrześcijańskiego powołania, które dotyczy każdego z ochrzczonych. Wyjaśnił, że może być ono realizowane poprzez bezpośredni udział w pracy misyjnej, bądź też jej wspieranie modlitwą, cierpieniem i materialnie. Podkreślił, że wszyscy potrzebujemy duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia. Wskazał też na wielką nadzieję misyjności Kościoła pokładaną w rozwijającym się wolontariacie świeckich w diecezjach, przy zgromadzeniach zakonnych czy fundacjach. "I to, mimo pewnego kryzysu powołanych, jest nadzieja, że w przyszłości, to będą świeccy misjonarze i misjonarki głosić Chrystusa po krańce ziemi" - zauważył przewodniczący Komisji Misyjnej KEP.
Obecnie mamy 39 świeckich na misjach. Wznowiona została działalność Misyjnego Instytutu Laikatu. Instytut ten ma wspomagać kształcenie świeckich misjonarzy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz ich pobyt na zagranicznych placówkach.
Z kolei bp Leszek Leszkiewicz z Komisji Misyjnej zwrócił uwagę, że powoli uświadamiamy sobie, że i my potrzebujemy misjonarzy, nie w znaczeniu ad gentes, ale potrzebujemy bogactwa świata misyjnego, który może do naszego Kościoła lokalnego wnosić nowe tchnienie, nowe siły. "I to jest piękne w Kościele, że dając, sami otrzymujemy jeszcze więcej" – podkreślił bp Leszkiewcz, który sam jako misjonarz posługiwał przez 5 lat w Ekwadorze.
Kapitula postanowiła, że w 2021 r. Medal dla najbardziej zasłużonych na polu misyjnym przypadnie nestorom misji: o. Tadeuszowi Gruca, werbiście, s. Judycie Janinie Bożek ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Krystynie Popławskiej ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
W kategorii I „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” nagrodzeni zostali: Ewa Gawin, o. Mieczysław Tlaga i ks. Stanisław Hoinka.
W kategorii II „Pomoc modlitewna i duchowa” wyróżnieni to: Wiktor Grychnik, Elżbieta Anna Czarnota i s. Samuela Prajsnar.
W kategorii III „Pomoc finansowa i materialna misjom” Kapituła nagrodziła: ks. Mariana Szostaka, ks. Adama Kalinę oraz Fundację Salvatti.pl.
W kategorii IV „Promocja medialna misji” Medal Benemerenti otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.
Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r. w 50. rocznicę istnienia Komisji. Na jego rewersie są słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.
Galę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. W kazaniu bp Jan Piotrowski, przewodniczący Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, misjonarz, były członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i wieloletni dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce
podkreślał, że „powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów”. Miejmy świadomość, że świat - daleki i bliski - ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei, mówił.
Zauważył, że „jako chrześcijanie nie jesteśmy bezużytecznymi odpadami ekologicznymi jakie świat widzi w Kościele w wiernych i w duchowieństwie, które trzeba opiłować”: my wiemy jaka jest nasza posługa, jaki jest jej rodzaj i wymagania, i ku czemu zmierzamy: by zgodnie z życzeniem Jezusa być solą ziemi i światłem świata.
Obecnie w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - jest ich tam 756.
Misje są nadal ważnym zadaniem Kościoła, gdyż ciągle jeszcze ponad 5 mld ludzi nie zna Ewangelii.
Mirosława Szymusik/Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews