Dekret ogólny KEP dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu nie będących kandydatami do święceń oraz proces synodalny na poziomie diecezjalnym w praktyce – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 9 grudnia br.
Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 7 grudnia odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski konferencja prasowa, na której zostały zaprezentowane najnowsze wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. „Wskazują one na wyraźną ciągłość w działalności struktur i organizacji katolickich w Polsce: parafii, diecezji oraz zakonów” – powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor ISKK.
Podczas spotkania ks. Gęsiak SJ omówił pokrótce dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu nie będących kandydatami do święceń. „Oznacza to, że polscy biskupi będą mogli udzielać posług stałego lektoratu i akolitatu kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia, odznaczają się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Do pełnienia tej posługi powinni być przygotowani przez odpowiednią formację” – podkreślił.
Gośćmi specjalnymi spotkania prasowego byli ks. Matteo Campagnaro i Beata Chojnacka, którzy koordynują proces synodalny w Archidiecezji Warszawskiej. Opowiedzieli o tym, jak wygląda proces synodalny w praktyce, jak przebiegają spotkania synodalne i kto może w nich uczestniczyć.BP KEP