Od 12 marca do 29 sierpnia br. odpust pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wszyscy wierni, którzy odwiedzą kościół księży orionistów lub sióstr orionistek albo też włączą się duchowo w przypadające w roku 2022 obchody jubileuszu 150. rocznicy urodzin św. Alojzego Orione.
Z racji przeżywanych w tym roku uroczystości związanych ze 150. rocznicą urodzin św. Alojzego Orione (23 czerwca 1872 r.) Ojciec Święty Franciszek udzielił w okresie od 12 marca do 29 sierpnia 2022 r. odpustu zupełnego na zwykłych warunkach wszystkim wiernym, którzy odwiedzą kościół księży orionistów lub sióstr orionistek i będą pobożnie uczestniczyć w obchodach jubileuszowych albo przynajmniej zatrzymają się przez jakiś czas na modlitwie przed urną z ciałem św. Alojzego Orione w celu odmówienia Modlitwy Pańskiej, wyznania wiary oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i św. Alojzego Orione.
Osoby starsze, chore oraz ci wszyscy, którzy z jakiegoś powodu nie mogą opuścić domu, również będą mogli dostąpić tego samego odpustu, jeśli przed obrazem św. Alojzego Orione duchowo włączą się w obchody Jubileuszu, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia i trudności życiowe, pod warunkiem odrzucenia wszelkiego przywiązania do grzechu z intencją spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu.
Alojzy Orione urodził się 23 czerwca 1872 r. jako syn kamieniarza w Pontecurone, w pobliżu Tortony (Włochy). Gdy miał 13 lat, wstąpił do klasztoru franciszkanów w Vogherze, ale wkrótce ciężko zachorował i musiał wrócić do domu. W 1886 r. wstąpił do salezjańskiego oratorium w Valdocco koło Turynu. Tam poznał św. Jana Bosko i był jednym z jego najlepszych uczniów. Po jego śmierci wrócił jednak do rodzinnego miasta. Mając 17 lat, w 1889 r. wstąpił do seminarium diecezjalnego w Tortonie. Jeszcze będąc klerykiem zaczął zajmować się biednymi chłopcami z ulic Tortony i stworzył dla nich szkołę. Później rozwijał duszpasterstwo wśród młodzieży, zakładając nowe domy w różnych miejscach Włoch, łącznie z Sycylią. Jednocześnie gromadził wokół siebie kleryków i księży, również zaangażowanych w działalność na rzecz ubogich, porzuconych dzieci i młodzieży. 21 marca 1903 r. biskup Tortony zatwierdził kanonicznie Małego Dzieła Opatrzności Bożej - męskie zgromadzenie Synów Opatrzności Bożej (kapłanów, braci koadiutorów i pustelników). Ksiądz Orione pragnął objąć swoją działalnością nie tylko młodzież i dzieci, ale również każdy przejaw ludzkiej nędzy: starców, upośledzonych umysłowo, kaleki. W ten sposób w swojej działalności połączył to, co dla młodzieży uczynił św. Jan Bosko, a dla chorych i opuszczonych św. Benedykt Cottolengo. W 1915 r. powołał do życia Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia a w 1927 r. Siostry Sakramentki Niewidome. Posyłał swoich misjonarzy i misjonarki do innych krajów i na inne kontynenty. Cieszył się wielkim szacunkiem kolejnych papieży: od św. Piusa X po Piusa XII. Był niezmordowanym kaznodzieją, spowiednikiem i organizatorem pielgrzymek, misji, procesji, żłóbków na Boże Narodzenie i innych przejawów pobożności ludowej. Osobiście zbudował sanktuaria maryjne w Tortonie (1931) i Caravaggio w Fumo (1938). Szczególnie ciepły stosunek żywił do Polski. Mimo że nigdy w niej nie był, ukochał ją za jej szczególną wierność Bogu, za jej umiłowanie wolności i za szczególne nabożeństwo polskiego narodu do Najświętszej Maryi Panny. Zwykł był mawiać, że gdyby nie był Włochem, chciałby być Polakiem. Gdy 1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, kazał odprawić w intencji naszej Ojczyzny nabożeństwo błagalne o ratunek dla niej. Przy ołtarzu kazał umieścić biało-czerwoną flagę. Orioniści rozpoczęli pracę w Polsce jeszcze za życia Założyciela, w 1923 roku. Alojzy Orione zmarł na zawał serca 12 marca 1940 r. w San Remo, powtarzając: "Jezu! Jezu! Idę!". Jego ciało spoczywa w Tortonie, w założonym przez niego w 1931 r. sanktuarium Madonna della Guardia (Matki Bożej Czuwającej), najważniejszym kościele orionistów. Św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1980 r. Jego kanonizacji dokonał 16 maja 2004 r. w Rzymie.