Msze Święte o zaprzestanie walk, Wieczory Modlitwy z udziałem Ukraińców, ale także kilka ton żywności i innych darów przekazane uchodźcom z Ukrainy oraz pomieszczenia przygotowane na przyjęcie ludzi pragnących schronić się przed wojną. To najważniejsze inicjatywy podejmowane przez instytucje i parafie diecezji włocławskiej.
W niedzielę, 27 lutego, w parafii św. Floriana w Uniejowie uczestniczyli w Wieczorze Modlitwy, podczas którego, wraz z obecnymi w świątyni Ukraińcami błagali Boga o rychłe zakończenie wojny. Od Środy Popielcowej, przez 9 kolejnych dni, o godz. 15.00, wierni modlić się będą Koronką do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo będzie transmitowane na parafialnym facebooku. Natomiast w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, 6 marca, o godz. 12.00, sprawowana będzie Msza św. o pokój na świecie, do udziału w której zaproszeni są wszyscy parafianie, jak również mieszkający w mieście i okolicy obywatele Ukrainy. Po Mszy św. zaplanowany jest piknik charytatywny, zorganizowany przy udziale Urzędu Miasta.
Natomiast w najbliższy piątek, 4 marca, w kościele św. Jakuba Apostoła będzie miała miejsce całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ukrainie, w Polsce i na całym świecie, która rozpocznie się i zakończy Eucharystią w tej samej intencji.
Modlitwa o zaprzestanie wojny i pokój na Ukrainie płynie również z kaplic w schroniskach dla bezdomnych prowadzonych przez Caritas Diecezji Włocławskiej. O opamiętanie i nawrócenie dla popełniających zbrodnie wojenne modlą się mieszkańcy i pracownicy schronisk odmawianą wspólnie codziennie o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. W intencji broniących swojej ojczyzny Ukraińców sprawowana była niedzielna Msza św. (27 lutego), której przewodniczył ks. Jacek Kędzierski, dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej. Jak sam zaznaczył, szczególną modlitwą uczestnicy Eucharystii otaczali posługującą w schronisku, pochodzącą z Ukrainy Annę, której bliscy walczą w obronie swojego kraju.
Także w parafii Przemienienia Pańskiego w Białotarsku codziennie o 15.00 księża i parafianie modlą się o pokój na Ukrainie Koronką do Miłosierdzia Bożego, a podczas każdej Mszy św. zanoszona jest prośba o ustanie wojny.
Obok modlitwy, organizowana jest także konkretna pomoc materialna dla uchodźców. Wspomniana przed chwilą Caritas Diecezjalna organizuje zbiórkę żywności oraz środków higienicznych, opatrunkowych, koców, śpiworów, karimat.
Działania Caritas wspierają liczne parafie, m.in. Łowiczek, gdzie we współpracy z tamtejszą OSP, gromadzone są najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców. Jak informuje ks. Dawid Drapała, proboszcz miejscowej parafii, w strażackiej remizie można składać koce, ubrania, środki higieniczne, zabawki, słodycze itd., które przekazane zostaną dzieciom z Ukrainy, które będą przebywać na pobliskim terenie. Natomiast dla osób z Ukrainy przebywających na granicy trafi żywność z długim terminem przydatności, artykuły higieniczne, medyczne, nowe ubrania czy zestawy wielorazowych naczyń kuchennych. Organizatorzy zwracają się z prośbą, by dary przynosić do OSP Łowiczek w poniedziałki w godz. 15.00-19.00 oraz wtorki od 18.00 do 19.30. Osoby, które chcą pomóc, a nie mają możliwości dostarczenia rzeczy proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 666 473 341. Podobną zbiórkę prowadzą także Rycerze Kolumba w Uniejowie i parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Akcja przeprowadzona tu w dniach 27-28. lutego pozwoliła zgromadzić liczne potrzebne artykuły, które dotarły już do Radomia, skąd przekazane zostaną przewiezione do Lwowa.
Również wierni z parafii Piotrków Kujawski, we współpracy ze szkołami w Piotrkowie Kuj. i Dębołęce prowadzą zbiórkę pieniędzy oraz potrzebnych rzeczy dla Ukrainy.
W tym miejscu warto zauważyć inicjatywę podjętą w parafii św. Stanisława BM we Włocławku gdzie, oprócz bogatego programu nabożeństw, organizowana jest od soboty, 26 lutego, zbiórka materiałów pierwszej potrzeby dla uchodźców. Według relacji ks. Sławomira Deręgowskiego, proboszcza parafii, pierwszy bus z materiałami (ok. 2 ton), dotarł już do Lubiszewa niedaleko Tczewa, gdzie schronienie znalazło kilkunastu uchodźców z Ukrainy. Zbiórka z niedzieli, 27 lutego, przyniosła kolejne 2 tony materiałów, które, po wstępnych segregacjach, przekazane zostały ukraińskim rodzinom w Toruniu, Brześciu Kujawskim, a część trafiła do służb granicznych.
W sali parafialnej ciągle segregacja pozostałych, napływających ciągle darów; zbiórka w tym tygodniu odbywa się w godz. 16.00-19.00 oraz, według potrzeb, w obiektach parafialnych - zaznacza ks. Deręgowski dodając, że we współpracy z wolontariuszami materiały przekazywane są na bieżąco do punktów potrzeby.
W pomoc materialną dla Ukrainy włączyła się także społeczność ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku, gdzie prowadzona jest m.in. zbiórka do puszek oraz sprzedaż domowych wypieków, a dochód przeznaczony zostanie siostrom orionistkom i podopiecznym Domu Samotnej Matki w Charkowie. Ponadto „Długoszacy” włączyli się w internetową zbiórkę na zrzutka.pl.
Ponadto, w porozumieniu z Caritas Diecezjalną przygotowywane są lokale, w których zamieszkają szukający schronienia przed wojną Ukraińcy. Matki z dziećmi znajdą bezpieczne lokum w Domu Samotnej Matki w Ciechocinku. Dla pozostałych przygotowano miejsca we włocławskim schronisku dla bezdomnych. Zakwaterowanie dla uchodźców zaoferowały także parafie w Bądkowie, Bytoniu, Ostrowąsie, Nieszawie, Uniejowie oraz parafia Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, która przyjęła już pierwszą grupę uchodźców.
Około czterdziestoosobowa grupa uchodźców z Ukrainy dotarła także do Włocławka. Dzieci z tej grupy spędzały czas w jednej ze szkół na włocławskim Zawiślu. Miejsca dla szukających schronienia przed wojną Ukraińców przygotowane zostały również w kompleksie uzdrowiskowym w Wieńcu Zdroju.