W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z inicjatywy abp. Wiktora Skworca odbyło się spotkanie na temat pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Poza księżmi dziekanami obecni byli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicemarszałek Beata Białowąs, pracownicy diecezjalnego oddziału Caritas, Kurii Metropolitalnej, mediów diecezjalnych oraz osoby życia konsekrowanego.
Wojewoda Śląski poinformował, że po polskiej stronie granicy jest już 400 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. To głównie kobiety z dziećmi oraz starsi. Zaapelował, by nie pomagać indywidualnie, lecz w sposób mądry i zorganizowany. Jak zaznaczył, już ok. 7-8 tysięcy uchodźców trafiło na terytorium Województwa Śląskiego.
Ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiego oddziału Caritas mówił o punkcie recepcyjnym dla uchodźców w Katowicach. Stworzono go w Domu św. Marcina przy Wita Stwosza 20. Pierwszy taki punkt działa na dworcu kolejowym w centrum miasta. Kolejny uruchomiony został w wyznaczonej części Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Jak podkreślił ks. Stawarz punkty recepcyjne mają być miejscem odpoczynku i wytchnienia, posiłku.
Przypomniał, że podobnie jak w ubiegłą niedzielę tak i w Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz poszkodowanych wskutek wojny w Ukrainie.
Jednocześnie podał szczegółowe informacje na temat przygotowywanej zbiórki Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. Przede wszystkim potrzebne są: koce, śpiwory, kołdry, poduszki, pościel, prześcieradła, materaca, karimaty oraz środki medyczne i opatrunkowe, pompy infuzyjne, apteczki pierwszej pomocy, środki higieniczne, wodę butelkowaną, termosy, kubki termiczne, artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy), środki pielęgnacyjne, posiłki w słoikach, artykuły spożywcze z długim terminem przydatności).
Dary zbierane będą przez wolontariuszy w parafiach – część z nich trafi bezpośrednio do uchodźców rozlokowanych już na terenie danej parafii, pozostałe dostarczane będą do 15 diecezjalnych ośrodków Caritas. Następnie dary trafią one do centralnego magazynu w Katowicach, skąd po stosownej selekcji, paczki zostaną przekazane dalej. – Wierzę, że tych darów będzie dużo i część z nich uda nam się przekazać na Ukrainę – stwierdził ks. Stawarz.
Abp Wiktor Skworc dziękował za okazaną już pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, za otwarte serce i życzliwość. Prosił, aby tam gdzie to możliwe i gdy zajdzie taka potrzeba udostępnić struktury parafialne – salki, domy katechetyczne, wolne lokale i mieszkania – oraz domy zakonne udostępnić. – Ta sytuacja jest dla nas czasem próby – mówił. – Winniśmy wszystkich przybywających objąć duszpasterską troską (…). Ona już się wyraża w modlitwie o dar pokoju – dodał.
W celu uchwycenia kulturowo-eklezjalnego kontekstu pochodzenia uchodźców z Ukrainy abp Skworc polecił wszystkim duchownym lekturę Listu Apostolskiego „Euntes in mundum uniwersum” św. Jana Pawła II. Papież napisał go z okazji 100-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Dokument został opublikowany 25 stycznia 1988 roku. – Musimy sobie uświadomić, że przybywają do nas ludzie ochrzczeni (…) w różnych Kościołach – podkreślił abp Skworc. – Jako ochrzczeni mają swoje prawa. Maja prawą do sakramentów, jeśli tylko o to poproszą – powiedział.
Zwrócił też uwagę, że w mediach rosyjskich bardzo negatywnie przedstawiana jest Polska. – Ponadto i mówię to z bólem cerkiew (rosyjska) przekazuje uprzedzenia do Kościoła Katolickiego – mówił. Dlatego prosił o okazywanie Ukraińcom życzliwości, taktu i zrozumienia.
Pokłosiem zebrania będą wytyczne, które zostaną przesłane do wszystkich parafii archidiecezji. O szczegółach pomocy uchodźcom poinformują duszpasterze oraz media archidiecezjalne.
Ks. Rafał Skitek / KAI / katowicka.pl