Z archidiecezji gdańskiej wyruszył transport darów na Ukrainę

Transport z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszył w środę, 9 marca z Centrum Kryzysowego w Gdańsku. W organizacji transportu pośredniczyła archidiecezjalna Caritas. Ogółem przygotowano 33 palety z darami, które zostaną przekazane bezpośrednio za naszą wschodnią granicę.
Transport darów pobłogosławił abp Tadeusz Wojda. Zaznaczył, że pomoc płynąca z naszej archidiecezji na Ukrainę ma konkretny wymiar. - Jest ona mocno widoczna. Z parafii spłynęło prawie 1,8 mln złotych. To piękny wyraz solidarności z narodem ukraińskim, z potrzebującymi. Jednocześnie widzimy cały szereg innych inicjatyw, chociażby zbiórki wszelkiego rodzaju artykułów. Trafiają one tutaj, są przepakowywane i przygotowywane do wysyłki - powiedział metropolita gdański.
Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy znalazły się m.in. śpiwory, pampersy, artykuły higieniczne dla dzieci i dorosłych, woda oraz żywność z długim terminem przydatności do spożycia. - Rzeczy te trafią w różne miejsca na Ukrainie. Będą dystrybuowane przez miejscową Caritas, bądź przez ośrodki misjonarzy - dodał arcybiskup. Zwrócił jednocześnie uwagę, że dzisiejszy transport nie jest jedyny. - Następne transporty wyruszą wtedy, kiedy magazyn będzie zapełniał się kolejnymi artykułami. Towar na dużą sumę już został zamówiony. Są to rzeczy nowe, pochodzące bezpośrednio ze sklepów.
Przypomniał, że pomoc okazywana ofiarom wojny na Ukrainie ma zarówno wymiar systemowy jak i oddolny. - Pierwsza forma pomocy to przekazywanie pieniędzy; druga to spontanicznie kupowane rzeczy, które są odpowiednio segregowane i pakowane; trzecia to przyjmowanie uchodźców - mówił arcybiskup. Niezwykle istotne jest to, że uciekający przed wojną znaleźli schronienie w naszym kraju, zauważył metropolita. - Pięknym jest fakt, że w Polsce nie ma obozów przejściowych. Dzięki Caritas Archidiecezji Gdańskiej udało się do tej pory zakwaterować 175 osób. Przebywają one obecnie w domach parafialnych oraz zakonnych - mówił abp Wojda. Zaznaczył jednocześnie, że miejsc, w których będą mogli się zatrzymać uchodźcy wojenni, będzie ciągle w naszej archidiecezji przybywać. Podziękował wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę pieniężną i wszelką indywidualną pomoc.
Ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej zachęcił, by przekazywane do Caritas produkty były jednorodne. - Lepiej przynieść paczkę złożoną tylko i wyłącznie z jednego rodzaju produktu, może to być cała zgrzewka wody albo karton środków higieny osobistej - powiedział dyrektor.
Każdy, kto chciałby podarować żywność z długim terminem przydatności do spożycia oraz środki czystości i higieny osobistej, może to zrobić w jednym z punktów na terenie archidiecezji gdańskiej wskazanych przez Caritas. Lista miejsc jest dostępna na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
ks. Maciej Kwiecień
Rzecznik Archidiecezji Gdańskiej
« 1 »