Nie ma parafii, która nie pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ tuż przed rozpoczęciem 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Sytuacja na Ukrainie i pomoc uchodźcom to główny temat dwudniowych obrad biskupów.
Zebranie Plenarne Episkopatu rozpoczęło się o godz. 11.00 w Auli Roberta Schumana Uniwersytetu Kars. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jak zapowiedział Rzecznik Episkopatu, głównym tematem jest wojna tocząca się w Ukrainie i kryzys humanitarny z nią związany. Podkreślił gigantyczne zaangażowanie Kościoła w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Kościół w Polsce świadczy ją między innymi poprzez Caritas parafialne i diecezjalne, Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, ale także poprzez indywidualne inicjatywy w diecezjach i parafiach.
„Nie ma chyba parafii, nie ma domu zakonnego, nie ma seminarium, nie ma domu rekolekcyjnego, który nie otworzyłby swoich podwoi dla tych, którzy przyjeżdżają” – podkreślił Rzecznik Episkopatu. „Ludzie Kościoła przyjęli i przyjmują uchodźców do swoich miejsc zamieszkania, do swoich parafii, do centrów duchowości, centrów rekolekcyjnych, tam gdzie jest to tylko możliwe” - powiedział. „Musimy też cały czas pamiętać, że ten zryw dobroci musi trwać długo […] Musimy być przygotowani na miesiące regularnej pracy” – dodał.
Oprócz pomocy migrantom biskupi podejmą też inne aktualne tematy. Będą to m.in. kwestie dotyczące duszpasterstwa, w szczególności duszpasterstwa rodzin, formacji, a także kwestii prawnych. Biskupi dokonają też wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski.
Wieczorem biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w intencji Ojca Świętego Franciszka z okazji 9. Rocznicy jego wyboru. Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 18 będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas SAC, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej.
Zebranie plenarne biskupów zakończy się we wtorek po południu.
BP KEP