W Domu Arcybiskupów Warszawskich 4 kwietnia został zaprezentowany trzeci i ostatni tom "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II".
"Nie da się zrozumieć Jana Pawła II bez jego wcześniejszej twórczości. Nie da się pojąć teologii miłosierdzia - bez dramatu Brat naszego Boga; teologii małżeństwa i rodziny - bez dramatu Przed sklepem Jubilera ; Listu do artystów bez młodzieńczych studiów nad Norwidem czy Teatru Rapsodycznego" - zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz.
Jego zdaniem, “otrzymujemy dzieło pozwalające nam pogłębić naszą wiedzę o kard. Karole Wojtyle, o tym, jak poezja i literatura wywarły wpływ na jego pontyfikat”.
"Nie boję się tego powiedzieć, że jego wielkość zaistniała nie dopiero po 16 października 1978 r. ale był już wielki jako gimnazjalista, student, ksiądz, filozof, teolog, kardynał a początek pontyfikatu objawił go Kościołowi i światu w pełni oraz bardzo przyspieszył jego rozwój" - mówił Kardynał.
W kontekście wojny w Ukrainie kard. Nycz przywołał też sformułowanie i teologię “dwóch płuc Europy” Jana Pawła II. "Dwa płuca – wschodnie i zachodnie – są Europie niezbędne. Jan Paweł II mówił o tym wiele razy, m.in. w 1979 r. w Gnieźnie i Santiago de Compostela. Gdy jedno płuco poważnie choruje i krwawi okrutną wojną, warto powrócić do refleksji wokół tej myśli świętego papieża" – zachęcał metropolita warszawski.
Konferencja w Domu Arcybiskupów Warszawskich była okazją do podsumowania wieloletnich prac nad pierwszą na świecie, krytyczną edycją spuścizny literackiej Jana Pawła II, a zarazem punktem wyjścia i zachętą do ponownego poznawania twórczości Wojtyły, bez której nie jest możliwe pełne zrozumienie myśli i istoty nauczania późniejszego papieża.
Trzytomowe wydanie “Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II” to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Inicjatywa ta miała swój początek w maju 2015 roku, kiedy to został powołany Komitet Naukowy Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Na jego czele stanął prof. dr hab. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego zastępcą została prof. dr hab. Jadwiga Puzynina z Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikacja jest wynikiem wieloletniej pracy interdyscyplinarnego zespołu naukowego. Podjął się on przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły. Dzięki temu czytelnik ma możliwość jeszcze pełniejszego poznania osobowości i biografii Jana Pawła II, a także odkrywa niepublikowane do tej pory utwory.
Patronat honorowy objęli: kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, a także ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
awo/archwwa.pl