Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Dzień ten to również święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzony jako Dzień Dobra. Niedziela Miłosierdzia rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia" /Dz. 299/ - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Główne obchody przypadającej w tym roku 24 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia odbędą się tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Ich hasłem są słowa „Miłosierdzie nadzieją dla świata", nawiązujące do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będzie obchodzone w sierpniu tego roku.
W ramach obchodów Niedzieli Miłosierdzia, w sobotę, 23 kwietnia o godz. 2030 , w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. III „Miłosierdzie darem dla świata" transmitowane w TVP3, a następnie czuwanie modlitewne w intencji pokoju.
W niedzielę 24 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. Głównym punktem obchodów będzie Msza o godz. 1000 przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Transmisje z tej Eucharystii będzie można oglądać m.in. w TVP1. Również wtedy zostanie poświęcony kolejny Dzwon Nadziei, który trafi tym razem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Australii.
Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 1500 i transmitowana będzie przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie). Wszystkie Msze św. i nabożeństwa z Bazyliki będą również transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu i sanktuaryjnym kanale na YouTube. Msze z kaplicy klasztornej będą transmitowane na stronie internetowej www.faustyna.pl.
Archidiecezja Krakowska/ BP KEP
Publikujemy pełną treść komunikatu z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sprawie tegorocznych obchodów Święta Bożego Miłosierdzia:
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia" /Dz. 299/ - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Po trudnym czasie pandemii serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem.
W sobotę, 23 kwietnia o godz. 2030 w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. III „Miłosierdzie darem dla świata" transmitowane w TVP3 (pasmo ogólnopolskie), a potem czuwanie modlitewne w intencji pokoju.
W niedzielę 24 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył Bp Janusz Mastalski.
Główna Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego będzie odprawiona w tym dniu o godz. 1000przy ołtarzu polowym. Transmisje z tej Eucharystii będzie można oglądać w TVP1. Również wtedy zostanie poświęcony kolejny Dzwon Nadziei – tym razem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Australii.
Msze święte w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia będą odprawiane według następującego porządku:
godz. 600 – przewodniczy Ks. Andrzej Tarasiuk, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego;
godz. 800 – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM;
godz. 1000 – przewodniczy Abp Marek Jędraszewski;
godz. 1230 – przewodniczy Bp Roman Pindel, Biskup Bielsko-Żywiecki;
godz. 1600 – przewodniczy Bp Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski;
godz. 1800 – przewodniczy Bp Artur Ważny, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej. Ta Eucharystia będzie sprawowana z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
W kaplicy klasztornej, z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, Msze święte będą o godz. 700 – przewodniczy Bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia /tradycyjnie transmitowana w TVP1/ oraz o godz. 1900 – przewodniczy Ks. Grzegorz Zembroń, Prowincjał Zgromadzenia Księży Saletynów.
Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 1500i transmitowana będzie przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie). Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą również transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Misericordiana stronie internetowej www.misericordia.eu i sanktuaryjnym kanale na YouTube. Msze święte z kaplicy klasztornej będą transmitowane na stronie internetowej www.faustyna.pl.
Po Mszy świętej o godz. 1800 w Bazylice odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka.
UWAGI PORZĄDKOWE:
Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.
Kapłanów, którzy mogą pomóc w spowiedzi w Niedzielę Miłosierdzia prosimy o zgłaszanie się w Auli św. Jana Pawła II do księdza pełniącego tam dyżur. Również w czasie nocnego czuwania potrzebujemy spowiedników – Kapłani chętni do podjęcia tej posługi proszeni są o przesłanie zgłoszenia na adres sekretariat@misericordia.eu.
Spowiedź w nocy będzie w Bazylice, a od 8.00 w niedzielę w konfesjonałach na zewnątrz na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną.
Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana na zewnątrz, w oznaczonym miejscu pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.
Do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.
Spowiedź dla niepełnosprawnych będzie w holu dolnej Bazyliki.
Spowiedź w językach obcych będzie w kaplicy węgierskiej i niemieckiej w dolnej Bazylice.
Parkingi dla autokarów z Pielgrzymami będą przy ul. Motarskiego /kolor niebieski/, przy Sanktuarium św. Jana Pawła II /kolor biały - dojście z tego parkingu wzdłuż ulicy Totus Tuus, gdyż nadal nieczynny jest Most Miłosierdzia między Sanktuariami/, przy ul. Turowicza /kolor zielony/ oraz jako rezerwowy -wzdłuż ulicy Witosa /kolor żółty/. Parking dla niepełnosprawnych będzie przy ul. Motarskiego. Pielgrzymi wysiadający z autokaru otrzymają karteczkę w kolorze, który jest przyporządkowany do danego parkingu.
Punkt osób zaginionych będzie w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego /tel. 122523306/.
Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem.
Na Błoniach obok Bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu na ul. Motarskiego.
Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć: https://ztp.krakow.pl/transport-publiczny/komunikacja-miejska/komunikaty/93-2022.
Prosimy zwrócić uwagę na utrudnienia w dniu 24 kwietnia związane z 19. Cracovia Maraton. Szczegóły i opis trasy Maratonu na stronie: www.zis.krakow.pl
W związku z uroczystościami Święta Miłosierdzia w dniach 23-24 kwietnia w Krakowie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, z którymi można się zapoznać na stronie: https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/23-24-kwietnia-uroczystosci-w-sanktuarium-bozego-milosierdzia/.
INFORMACJA DLA DZIENNIKARZY:
Dziennikarze, którzy chcą brać udział w uroczystościach proszeni są o zgłoszenie tego faktu do p. Małgorzaty Pabis, rzecznika prasowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (tel. 512 561 134, e-mail: rzecznik@misericordia.eu). Dla Dziennikarzy jest przeznaczone pomieszczenie w budynku obok zakrystii (poziom -1), gdzie będą mogli przygotować swoje materiały i skorzystać z małego poczęstunku. Informujemy, że ołtarz polowy to strefa sacrum, do której nie będzie możliwe wejście dziennikarzy, fotografów i operatorów kamer. Na Błoniach zostanie wydzielone specjalne miejsce do filmowania, a w wieży widokowej zostanie umieszczona kostka do pobrania sumy dźwięku.
Małgorzata Pabis
rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach