23 i 24 kwietnia w Gnieźnie będą miały miejsce doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku będą one połączone z inauguracją nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. „Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do modlitwy, do dziękczynienia, do wspólnego wołania, także w intencji pokoju” – mówi Prymas Polski.
Udział w uroczystościach potwierdziło m.in. trzydziestu arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Wśród nich: Prymas Czech kard. Dominik Duka, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Algirdas Jurevičius, ordynariusz diecezji teleszyńskiej na Litwie, bp Czesław Kozon, ordynariusz diecezji kopenhaskiej oraz abp Wacław Depo z Częstochowy, skąd wyruszył wędrujący po Polsce i przybywający właśnie do Gniezna Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
„Mam nadzieję, że to rozpoczynające się nawiedzenie ożywi naszą wiarę i uwrażliwi nasze serca na to, co Matka Boża do nas przynosi. Ona nigdy nie pokazuje na siebie. Ona zawsze pokazuje na kogoś drugiego, na Jezusa, ufam więc, że jednym z owoców wędrówki Bogarodzicy po naszych parafiach będzie otwarcie się na Boga i drugiego człowieka” – mówił abp Wojciech Polak, zapowiadając uroczystości.
Prymas poinformował również, że właśnie tytuł najstarszej polskiej pieśni „Bogarodzica” jest hasłem przewodnim peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak dodał, jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, co dodatkowo łączy Matkę Bożą z Gnieznem – kolebką Kościoła i państwa polskiego.
Podczas odpustu św. Wojciecha odbędzie się również ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – jedno z trzech zaplanowanych na ten rok w Polsce. Kolejne będą miały miejsce podczas uroczystości ku czci Królowej Polski 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Święto Dziękczynienia w Warszawie.
>>Program transmisji z uroczystości w Gnieźnie
Obchody w Gnieźnie rozpoczną się w sobotnie południe 23 kwietnia Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej w intencji miasta i jego mieszkańców z udziałem lokalnych władz. Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.
O godz. 13.30 przy relikwiach św. Wojciecha w bazylice modlić się będzie młodzież, która po pandemicznej przerwie ponownie przybędzie do Gniezna w pielgrzymce z różnych dekanatów, a także z Ostrowa Lednickiego szlakiem Ottona III. Pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło „Pokój wam”, a Mszę św. dla młodych odprawi biskup pomocniczy z Lublina Adam Bab.
Główne obchody świętowojciechowe rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 19.30 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Włocławka. Przed nabożeństwem zostanie uroczyście powitana i wniesiona do bazyliki Ikona Jasnogórska. W tym momencie we wszystkich kościołach Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej zabiją dzwony.
Na zakończenie nieszporów nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wyjechać na misje. W tym roku będzie ich jedenastu – ośmiu kapłanów i trzy siostry zakonne (pallotynka, kanoniczka i siostra szkolna Notre Dame). Misjonarze i misjonarki pochodzą z diecezji: elbląskiej, lubelskiej, białostockiej, tarnowskiej, warmińskiej, wrocławskiej i sandomierskiej. Będą pracować na Alasce, w Boliwii, Tanzanii, Kamerunie, Papui Nowej Gwinei, Burundi i Kenii.
Po zakończeniu nieszporów ok. godz. 20.30 z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, w której niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie biskupów rozpocznie się całonocne modlitewne czuwanie wiernych z gnieźnieńskich parafii. O północy w kościele pw. św. Michała Archanioła sprawowana będzie pasterka Maryjna pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie procesją, która wyruszy sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła o 9.15. Relikwie św. Wojciecha i Ikona Jasnogórska przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha, gdzie o 10.00 celebrowana będzie suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Ewangelii metropolita gnieźnieński przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Po Mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.
Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski poświęci płaszcze dla nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha, a następnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Celebracjom religijnym towarzyszyć będzie szereg imprez plenerowych i kulturalnych, bowiem doroczny odpust świętowojciechowy to także imieniny Gniezna. Od kilku lat z okazji święta w wybranych gnieźnieńskich cukierniach można kupić „wojciacho”, czyli pyszne ciastko z cynamonem dedykowane patronowi Gniezna. Przy jego pomniku odbędzie się w sobotę przegląd piosenki chrześcijańskiej „Adalbertus”, a w sercu miasta trwać będzie w sobotę i niedzielę świętowojciechowy jarmark.
W Gnieźnie w tym czasie będą też prowadzone akcje charytatywne, m.in. zbiórka żywności dla uchodźców z Ukrainy. W dniach odpustu wielu z nich będzie obchodzić święta wielkanocne.
Podobnie jak przed pandemią z okazji obchodów dla mieszkańców, pielgrzymów, gości i wszystkich chętnych otwarte zostaną zabytki Wzgórza Lecha, które będzie można zwiedzić nieodpłatnie.
Sobotnie i niedzielne nieszpory oraz niedzielna suma odpustowa transmitowane będą online na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz w mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej. Niedzielną Msze św. będzie można również oglądać w TVP Polonia.
B. Kruszyk KAI / archidiecezja.pl/ BP KEP