Oboje błogosławieni, za których Bogu i Kościołowi dziękujemy, pozostawili nam program życia nie tylko na lata spokojne, ale nade wszystko na trudne czasy - powiedział bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, w homilii Mszy św. podczas XV Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Tegoroczne Święto Dziękczynienia połączone było z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Był to trzeci i ostatni etap ogólnopolskiego dziękczynienia za tych dwoje błogosławionych Polaków.
"Błogosławiony Prymas Tysiąclecia otoczony był w swej posłudze wspaniałymi świetlanymi postaciami, dzięki którym można było harmonijnie rozjaśnić wysiłki, dla których natchnienie dawały moce z niebios. Wszyscy jesteśmy zgodni, że do nich należała też beatyfikowana razem z nim M. Róża Czacka. Obdarowana innymi charyzmatami, powołana do odmiennych form apostolskiej aktywności - a jednak w obojgu spotkała się Boża Opatrzność, ukazująca nieograniczoną wręcz możliwość poszerzania i umacniania Królestwa Bożego" - mówił bp Kopiec w homilii.
Biskup gliwicki zauważył, że obie te święte postacie dobrze się rozumiały i ubogacały się duchowymi skarbami. "Dlatego tyle dobra wyrosło z ich żarliwej wiary. Z tej obfitości czerpiemy wszyscy. A moment ich beatyfikacji w jednym terminie zastał już nasze pokolenia dobrze wyposażone w niezbędne świadectwa, z jakich możemy korzystać i układać nasze przekonania, odnoszące się do odczuwania przez nas ich komplementarnej misji w Ojczyźnie i Kościele, także na płaszczyźnie Kościoła Powszechnego" - podkreślił.
"Wdzięczni jesteśmy dobremu Bogu za natchnienia, by dzieło wiary i życia tych wspaniałych postaci trwało z pożytkiem w Kościele Świętym. Bo jeżeli Kościół ogłasza kogoś błogosławionym czy świętym - to dla wyraźnego wskazania: tyle dobra z tego płynie dla wzrastania w wierze i pomnażaniu dobra" - zaznaczył bp Kopiec.
Gości w Świątyni Opatrzności Bożej powitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który odniósł się do "niezapomnianej i imponującej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej w tej Świątyni", przeżywanej 12 września 2021 roku. "Nikt nawet nie przypuszczał, że dzisiejsze dziękczynienie za ten akt Kościoła będziemy przeżywać w takich okolicznościach, że Pan Bóg da nam nowych patronów na zupełnie nowe czasy i nowe wyzwania zarówno w świecie, jak i w Kościele".
Eucharystię pod przewodnictwem metropolity warszawskiego koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolici: abp Józef Guzdek z Białegostoku, abp Józef Górzyński z Olsztyna oraz przedstawiciele Episkopatu Polski.
Tegoroczne Święto Dziękczynienia poprzedziła pielgrzymka dziękczynna z relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej z archikatedry św. Jana Chrzciciela do Świątyni Opatrzności Bożej. Ich relikwie zostały uroczyście wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej. W procesji były niesione także relikwiarze innych czternastu polskich świętych i błogosławionych m.in. św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbe i bł. Honorata Koźmińskiego, których portrety ustawiono w prezbiterium.
Po Mszy świętej, ponad 50 parafii Archidiecezji Warszawskiej otrzymało dla swoich wspólnot relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego.
archwwa.pl / BP KEP
#BpJanKopiec w Świątyni Opatrzności Bożej: Błogosławiony #kardStefanWyszyński był niewzruszonym patriotą. Potrafił pokazać, co to miłość Ojczyzny, co to pamięć historii, co to zdrowy duch Narodu, który nie może dać się zniewolić doraźnym ideologiom.#ŚwiętoDziękczynienia #2022 pic.twitter.com/bdvlVyv48C
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 5, 2022