Od 15 czerwca 2022 r. Caritas Archidiecezji Katowickiej obejmuje prowadzenie działań pomocowych w głównym punkcie recepcyjnym dla Ukraińców na Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz w punkcie informacyjno-doradczym na dworcu głównym PKP w Katowicach.
Zadanie zlecone przez Śląski Urząd Wojewódzki będzie realizowane dzięki pracownikom Caritas i wolontariuszom we współpracy z Fundacją Caritas Katowice, Wspólnotą Dobrego Pasterza i Zakonem Maltańskim. - Naszym celem pozostaje zapewnienie niezbędnej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z Ukrainy, pomoc w adaptacji do nowych warunków funkcjonowania, a także wspieranie w nabywaniu kompetencji społecznych w obszarze samodzielnego funkcjonowania – tłumaczy ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.
Wśród konkretnych zadań wymienia zapewnienie noclegu, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej, udzielanie podstawowych informacji, organizacja kącika zabaw dla dzieci i w razie potrzeby karmy dla zwierząt. - Na dworcu PKP nasi współpracownicy będą udzielać uchodźcom z Ukrainy wszelkich niezbędnych informacji. W dalszym ciągu będziemy dbali o zapewnienie im podstawowego wyżywienie i artykułów higienicznych, a także pomagali w dotarciu do punktu recepcyjnego oraz organizowali wsparcie psychologiczne w razie potrzeby. W obu punktach są osoby posługujące się językiem ukraińskim – dodaje ks. Stawarz.
- Od samego początku wojny Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje pomoc na rzecz uciekających przed dramatem wojny mieszkańców Ukrainy. Pierwszy punkt recepcyjny dla Ukraińców w województwie śląskim został zorganizowany w centrali Caritas przy ul. Wita Stwosza 200 oraz w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Dzięki działaniom podjętym we współpracy z Urzędem Wojewódzkim doraźne wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy uchodźców. Po 13 kwietnia br. miejsca te zaczęły pełnić rolę pomocową względem głównego punktu recepcyjnego na Placu Sejmu Śląskiego – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
Na początku kwietnia Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego punkt koordynacyjny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Po niezbędną pomoc zgłosiło się już ponad 1000 migrantów, głównie z Ukrainy. – Proponujemy kursy języka polskiego, organizujemy spotkania z doradcą zawodowym i trenerem pracy, udzielamy wsparcia psychologicznego, pomagamy w zakupie leków i artykułów medycznych. W Centrum można liczyć na pomoc w tłumaczeniu niezbędnych dokumentów – wylicza ks. Stawarz.
Ponadto w weekendy prowadzone zajęcia tematyczne dla dzieci, organizuje wyjazdy adaptacyjno–reintegracyjne dla matek z dziećmi.
Caritas będzie pozostawała w ścisłej współpracy ze sztabem kryzysowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu relokacji uchodźców do stałego miejsca zakwaterowania oraz przesyłania sprawozdań i informacji. Prowadzenie przez Caritas Archidiecezji Katowickiej wojewódzkich struktur pomocy dla uchodźców planowane jest do 31 sierpnia 2022 r.
Info, foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej