Pielgrzymka jest odzwierciedleniem drogi ludzkiego życia, jest wyjściem poza codzienny krąg spraw, otwiera możliwość spojrzenia na własne życie z dystansu, jest nie tylko fizycznym oddaleniem od własnego domu, ale stwarza możliwość przemyślenia własnego życia i ocenienia problemów z perspektywy wiary – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie 88. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W tym roku na Jasną Górę wyruszyło ponad 500 pątników.
W homilii metropolita poznański podkreślił, że współcześni pątnicy są kontynuatorami drogi wiary Chrystusa, Apostołów i świętych Kościoła. „Idąc po śladach Chrystusa i Apostołów, podejmujecie podobną drogę duchową, odczytując na nowo Ewangelię” – zauważył przewodniczący KEP.
Zwrócił uwagę, że podobnie jak Abraham, pielgrzymi mają szansę odkryć swoje właściwe powołanie i podobnie jak pielgrzymujący przez pustynię lud izraelski, doświadczają trudów drogi, wpisanych w proces pielgrzymowania.
„Ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca” – stwierdził metropolita poznański. Podkreślił, że „bycie w drodze jest nie tylko doświadczeniem innym niż codzienność, ale jest też aktem religijnym, świętym przeżyciem prowadzającym człowieka z profanum do sacrum”.
Tegoroczna poznańska pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w tradycyjnej formie, znanej sprzed pandemii koronawirusa. Towarzyszy jej hasło: „Oto stało się nowe”.
„Jest to kontynuacja refleksji o nawróceniu, towarzyszącej ubiegłorocznemu pielgrzymowaniu, ale chodzi też o odnowienie swojego spojrzenia, a przede wszystkim swojej duszy. Chcemy stawiać się nowi, żeby Bóg nas nawracał” – powiedział KAI ks. Jan Markowski, kierownik poznańskiej pielgrzymki.
W tym roku na trasę wyruszyło osiem grup, które otrzymały nowe nazwy, pod opieką duchową kapłanów. Każda z nich ma konkretny program dnia, trasę i rozpoznawalny znak, czyli kolor.
Pątnicy idą w grupie pokutnej, młodzieżowej, wielbienia oraz w grupie biblijnej. Grupa ekstremalna pokona najdłuższą, bo 330-kilometrową trasę. Organizatorzy przygotowali też trasy z myślą o rodzinach z małymi dziećmi oraz o osobach niepełnosprawnych.
„Idąc razem z najbliższymi, dajemy dobre świadectwo życia rodzinnego i odkrywania obecności Pana w życiu. Grupa rodzinna jest nie tylko dedykowana dla rodzin z dziećmi, ale także dla wszystkich par małżeńskich, które modlą się o potomstwo” – podkreśla ks. Łukasz Łukasik kapelan poznańskiej pielgrzymki.
Osoby, którym szczególnie bliski jest obraz Jezusa Miłosiernego i „Dzienniczek” św. s. Faustyny Kowalskiej, pokonają trasę grupy miłosierdzia. W czasie drogi nie zabraknie Koronki do Miłosierdzia Bożego i lektury fragmentów „Dzienniczka” św. Faustyny.
„Grupa miłosierdzia pragnie dawać świadectwo miłosierdzia wobec osób niepełnosprawnych, dlatego jej trasa będzie dostosowana do możliwości osób poruszających się na wózkach inwalidzkich” – mówi ks. Łukasik.
Organizatorzy poznańskiej pielgrzymki przygotowali też franciszkańską alternatywę, czyli grupę wyciszenia. "To grupa, która pomoże uciec od hałasu i spróbować na nowo odkryć wewnętrzną harmonię, dlatego akcent będzie położony w niej na modlitwę. Pielgrzymi jeden cały etap każdego dnia pokonają w całkowitej ciszy” – tłumaczy kapelan.
Pielgrzymom będą towarzyszyć relikwie i wizerunek bł. s. Sancji Szymkowiak ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (sióstr serafitek), których charyzmatem jest przede wszystkim troska o najuboższych i niepełnosprawnych. Podczas II wojny światowej w poznańskim klasztorze, który do dziś znajduje się przy kościele pw. św. Rocha, z wielkim oddaniem zakonnica opiekowała się jeńcami alianckimi. Zmarła w opinii świętości w 1942 roku. Jej życiową dewizą były słowa: „Jak się oddać Bogu, to oddać się na przepadłe”. W tym roku mija 20. rocznica jej beatyfikacji.
Ponadto każda z grup będzie mogła, za pomocą słuchawek i specjalnych gogli, wziąć udział w projekcie „Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości”, przygotowanym przez Fundację Miejsce Słowa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, chętni będą mogli wziąć udział w pielgrzymce duchowej w poznańskich parafiach i śledzić kolejne etapy pielgrzymki w mediach społecznościowych. Codziennie na Facebooku, na stronie internetowej pielgrzymki i w Radiu Emaus będą ukazywać się relacje z danego dnia pielgrzymkowego.
Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.
Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.
W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla „Solidarności”.
Więcej informacji na stronie pielgrzymka.archpoznan.pl.
msz/ KAI