Chrześcijaninie – na przykład pracujący na rynku hurtowym – powinni przyczyniać się do kształtowania sprawiedliwych społeczności, w których wszyscy otrzymują to, co konieczne, aby żyć na miarę własnej godności ludzkiej, i w których sprawiedliwość jest ożywiana przez miłość – mówił abp Stanisław Gądecki do pracowników świętujących 30-lecie powstania Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej S.A., czyli hurtowego rynku owoców, warzyw, artykułów spożywczych, kwiatów, dodatków florystycznych oraz artykułów dekoracyjnych.
Na terenie gildii na poznańskim Franowie, na prośbę dyrekcji i pracowników spółki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawił uroczystą mszę św. i modlił się w ich intencji. Podkreślił, że giełda rolno-ogrodnicza to nie tylko infrastruktura budowlana i techniczna czy systemy jakościowe, ale to przede wszystkim ludzie. „Warto więc dziękować Panu Bogu i ludziom za 30 lat pracy tego pożytecznego dzieła i prosić Go jednocześnie o błogosławieństwo na przyszłość” – mówił metropolita poznański.
W homilii abp Gądecki rozważał moralne wyzwania, jakie stoją przed handlowcami. Zwrócił uwagę na wzajemny związek między sprawiedliwością, miłosierdziem i miłością. Zachęcał do wyzbywania się postawy egoistycznej, zachęcał do rozbudzania postawy wiary, która rodzi się we wspólnocie Kościoła i potrzebuje świadków.
„Duszpasterstwo – także duszpasterstwo pracowników rynku hurtowego – chcące formować wasze duchowe doświadczenie musi kierować się tymi fundamentalnymi wyznacznikami. Konieczne jest odrzucenie obrazu Kościoła, który tworzy się sam oraz podkreślanie prawdy, że Kościół staje się wspólnotą w komunii Ciała Chrystusa. Musi on prowadzić do spotkania z Chrystusem i z Jego obecnością w sakramencie” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej po stronie sprzedażowej znajduje się 500 producentów rolnych i 100 handlowców branży owocowo-warzywnej, 250 ogrodników, 60 handlowców branży artykułów spożywczych przetworzonych, 50 handlowców branży florystycznej i 80 handlowców branży dodatków florystycznych – łącznie ponad 1300 podmiotów działalności gospodarczej. Po stronie popytowej to ponad 10 tysięcy podmiotów gospodarczych, uczestniczących w łańcuchu logistyki towarowej, przede wszystkim sklepy, restauracje, hotele, stołówki oraz kwiaciarnie.
ms / Poznań/ KAI