Kamień Śląski, gdzie będą obradować polscy biskupi od 11 do 12 października br. podczas 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, to rodzinna miejscowość św. Jacka Odrowąża. Obecnie mieści się tam sanktuarium tego Świętego.
Kamień Śląski to niewielka wieś leżąca w województwie opolskim. Znajduje się tam Sanktuarium św. Jacka, które należy do najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w okolicy. Urodzony w Kamieniu Śląskim św. Jacek pochodził z czeskiego rodu Odrowążów. Żył na przełomie dwunastego i trzynastego stulecia. Był dominikańskim kaznodzieją i pełnił posługę duszpasterską na terenie Polski, Czech, Moraw, Rusi i Prus. Nazywany jest Apostołem Słowian i Apostołem Północy. Zorganizował m.in. klasztor dominikanów w Krakowie, w którym zmarł w 1527 roku. Znany był m.in. z wielkiego nabożeństwa do Matki Bożej. Jest jednym z najważniejszych patronów ziemi śląskiej i jednym z pierwszych Polaków wyniesionych na ołtarze.
Sanktuarium św. Jacka mieści się w późnobarokowym pałacu, który powstał na gruncie zamku z XI i XII wieku wybudowanego przez ród Odrowążów.
W 1945 roku Kamień Śląski wraz z pałacem zajęły wojska Armii Czerwonej, które dokonały splądrowania pałacu, niszcząc lub wywożąc cenne zabytki. W latach pięćdziesiątych XX wieku pałac przeznaczono na siedzibę wojsk sowieckich. W 1970 roku w wyniku podpalenia uszkodzone zostały mury obiektu.
W latach dziewięćdziesiątych ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej, a biskup opolski Alfons Nossol podjął się jego odbudowy. Trwała ona od 1990 do 1994 roku. Pracami kierował ks. dr Albert Glaeser. Udało się w dużej mierze odtworzyć zabytkową architekturę historycznego pałacu. Odbudowano całkowicie zniszczoną wieżę, odrestaurowano kaplicę, wyremontowano oficynę i budynki gospodarcze, które zaadaptowano na bazę turystyczno-noclegową. Odrestaurowano także w pierwotnym stylu całkowicie zdewastowaną salę balową. Ponadto dokonano rewaloryzacji parku otaczającego pałac.
Obecnie w odbudowanym pałacu mieści się: Sanktuarium św. Jacka, Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Kaplica wraz z całym kompleksem pałacowym stała się ważnym miejscem pielgrzymkowym Górnego Śląska oraz ośrodkiem krzewienia kultury i miejscem pojednania między Kościołami, narodami i kulturami. Organizowane są tu liczne krajowe i międzynarodowe konferencje i sympozja dla różnych grup społecznych. Jest to miejsce zjazdów środowisk akademickich z całego świata, a także spotkań o charakterze lokalnym i rodzinnym.
W dniach od 11 do 12 października w Kamieniu Śląskim zbiorą się biskupi polscy na 393. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali w tym miejscu już wcześniej – 15 lat temu – od 15 do 17 czerwca 2007 roku, podczas 340. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Obchodzono wówczas 750. rocznicę śmierci św. Jacka Odrowąża.
BP KEP