17 stycznia: XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony 17 stycznia 2023 roku pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14). Centralne obchody odbędą się w Siedlcach. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalno-religijnych. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash

.

Uroczystości 17 stycznia rozpocznie wspólna modlitwa w centrum Siedlec, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 roku. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej odbędzie się sesja poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Podjęty zostanie również temat Holokaustu na okupowanych przez Niemców wschodnich terenach Polski. Trzecim tematem będą obecnie realizowane projekty dotyczące kultury żydowskiej. Do wzięcia udziału w panelach naukowych poświęconych przeszłości i przyszłości relacji polsko-żydowskich będzie zaproszona młodzież ze szkół średnich i uniwersytetów.

Gościem drugiej części obchodów będzie rabin Boaz Pash z Izraela, który poprowadzi wykłady na temat interpretacji Starego Testamentu. Będzie on skierowany do katechetów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.

Na zakończenie Dnia Judaizmu w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja Słowa Bożego, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Obchody XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce objął honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej / BP KEP

Zobacz też: Słowo Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

« 1 »