13-14 marca: 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (zapowiedź)

Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP będą głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca br.

https://episkopat.opoka.org.pl/doc/206120.13-14-March-397th-Plenary-Assembly-of-the-Polish-Bishops

Tegoroczne, wiosenne Zebranie Plenarne odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. „Cieszymy się, że po czterech latach mogliśmy wrócić do Sekretariatu KEP, by tu obradować, a nie jak miało to miejsce w ostatnich latach, gdy, najpierw ze względu na Covid-19, a potem na prowadzone remonty, obrady odbywały się poza siedzibą Sekretariatu” – przyznał bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.

Bp Miziński zauważył, że data Zebrania Plenarnego nie jest przypadkowa. „Jest ona związana z 11. rocznicą wyboru papieża Franciszka na głowę Kościoła katolickiego” – podkreślił. Z tej okazji, 13 marca, o godz. 18, biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego.

Sekretarz Generalny KEP zwrócił uwagę, że 397. Zebranie Plenarne jest ważne również z uwagi na wybory Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „W tym czasie chcemy podziękować aktualnie sprawującym przewodnictwo Konferencji Episkopatu: abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Markowi Jędraszewskiemu. W ich miejsce zostaną wybrani nowi członkowie Prezydium KEP” – zauważył.

Bp Miziński poinformował, że tematem przewodnim Zebrania Plenarnego będą kwestie związane z zapowiedziami Rządu RP dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego. „Biskupi zapoznają się ze stanem aktualnym tych zagadnień. Będziemy starali się przygotować do tego, aby w momencie, kiedy strona rządowa zechce podjąć dialog na te tematy, być gotowi do tych rozmów” – przyznał.

Gościem Zebrania Plenarnego będzie Ewa Kusz, której wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne. „Tematyka ta związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim” – podkreślił bp Miziński.

Podczas spotkania nie zabraknie również tematu rodziny, nad którym biskupi będą pochylać się pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

BP KEP

 

« 1 »