Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

Delegaci synodalni wyrażają także wdzięczność wszystkim tym, którzy w tych dniach niosą pomoc poszkodowanym w bardzo trudnych warunkach i niskich temperaturach. „Nasze Caritas mocno angażują się w walkę z tym kryzysem, pomoc rannym, wspieranie tych, którzy stracili członków rodzin, organizowanie dachu nad głową dla tych, którzy go już nie mają” – piszą. Podkreślają, że „Kościoły lokalne już teraz udzielają wszelkiego rodzaju wsparcia i gościny, dając przykład, na który patrzymy z podziwem”.

„Kościoły Europy łączą się z ludnością dotkniętą trzęsieniem ziemi, trwając na modlitwie i prosząc o niezwłoczne podjęcie działań niezbędnych, aby stawić czoła temu kryzysowi” – czytamy w deklaracji.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst deklaracji:

Europa modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Z Pragi, gdzie odbywa się Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego.

Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze. To głęboka rana, która w Syrii nakłada się na wojnę toczącą się na jej terytorium od 12 lat.

Jesteśmy blisko wspólnoty Wikariatu Iskenderunu, którego katedra została zniszczona, na szczęście bez ofiar w ludziach. Nasze myśli kierujemy do Wikariatu Anatolii, który doświadczył ogromnych zniszczeń. Łączymy się z Aleppo, miastem w Syrii, które po straszliwych doświadczeniach wojny, teraz przeżywa swoje kolejne męczeństwo.

Nasze myśli i wdzięczność kierujemy przede wszystkim do osób, które w tych dniach niosą pomoc poszkodowanym, w bardzo trudnych warunkach i niskich temperaturach. Nasze Caritas mocno angażują się w walkę z tym kryzysem, pomoc rannym, wspieranie tych, którzy stracili członków rodzin, organizowanie dachu nad głową dla tych, którzy go już nie mają. Kościoły lokalne już teraz udzielają wszelkiego rodzaju wsparcia i gościny, dając przykład, na który patrzymy z podziwem.

Poruszone tą sytuacją, Kościoły Europy łączą się z ludnością dotkniętą trzęsieniem ziemi, trwając na modlitwie i prosząc o niezwłoczne podjęcie działań niezbędnych, aby stawić czoła temu kryzysowi.

Praga, 7 lutego 2023 roku

 

 

« 1 »