Przemyśl: Fundacja Duszpasterskiej Troski o Rodzinę od roku pomaga ukraińskim uchodźcom

Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę akcję pomocy dla uchodźców. Tymczasowy dom i wszechstronne wsparcie otrzymało tu ponad 1500 osób, a dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami 1300 z nich wyjechało za granicę. Aby rozwinąć i wyspecjalizować działalność, w listopadzie 2022 roku powołano Fundację Duszpasterskiej Troski o Rodzinę.

Pomoc udzielana przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin, a potem przez fundację, realizowana była przez profesjonalny program obejmujący dwa etapy: przyjęcie i otoczenie uchodźców wielowymiarową opieką w jak najlepszych warunkach oraz relokację, czyli wsparcie w usamodzielnieniu się na terenie Polski lub innych krajów Europy, w znalezieniu mieszkania i pracy.

Uchodźcom, którzy zdecydowali się na wyjazd, przygotowano miejsca pobytu m.in. we Francji, Szwecji, Hiszpanii. Już pierwszy transfer do Hiszpanii okazał się sukcesem. Większość osób pozostała tam do dziś. Natalia i jej córka Nastia opuściły miasto Kamieńskie w obwodzie dniepropietrowskim na początku marca 2022 r. i przyjechały do Polski, a po trzech tygodniach pobytu w ośrodku Wydziału Duszpasterstwa Rodzin udały się do Hiszpanii. Natalia pisze: „Na początku kwietnia przybyłyśmy do miasta Badajoz, w którym obecnie mieszkamy. Moja córka uczy się w liceum, a ja pracuję w przetwórni rybnej produkującej konserwy. Podoba nam się wszystko”.

W program realizowany w placówkach fundacji w Przemyślu i okolicach zaangażowało się ponad 160 wolontariuszy z różnych krajów. Wśród nich także Ukraińcy, podopieczni fundacji, którzy włączyli się aktywnie w pomoc swoim bliźnim. Od początku działalności Wydział Duszpasterstwa Rodzin rozwijał współpracę z lekarzami z wielu krajów, którzy do dziś kontynuują rotacyjny wolontariat w jednym z ośrodków fundacji w Bieszczadach. Jest to wyjątkowe miejsce w regionie, które oferuje kompleksową opiekę dla uchodźców z Ukrainy. Do fundacji trafiają osoby z całego objętego wojną kraju, jednak większość gości pochodzi z terenów południowo-wschodnich, m.in. z Zaporoża i Mikołajowa.

Sprawna działalność fundacji dostrzeżona została za granicą. W ostatnim miesiącu otrzymała ona nagrodę American Academy of Disaster Medicine, przyznawaną za wyjątkową służbę w dziedzinie zapewniania opieki medycznej w sytuacjach katastrof. Ks. Marek Machała, prezes fundacji, a zarazem dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, zajął też pierwsze miejsce na poziomie lokalnym w plebiscycie "Osobowość Roku 2022" zorganizowanym przez dzienniki regionalne i serwisy internetowe wydawnictwa Polska Press.

Obecnie wiele inicjatyw związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy wygasło. Fundacja kontynuuje jednak swoją działalność, zapewniając codzienne wsparcie osobom przebywającym w ośrodkach recepcyjnych. Podejmowane są starania, aby miejsca te jak najbardziej przypominały prawdziwy dom: by nie zabrakło w nich rodzinnej atmosfery, wspólnych posiłków, relaksu i możliwości rozwoju.

Fundacja potrzebuje środków na dalszą opiekę nad ukraińskimi gośćmi. Od początku działalności w ośrodkach opłacono w sumie 67 746 dni pobytu uchodźców. Dzienny koszt pobytu jednej osoby wynosi obecnie około 75 zł. Fundację można wesprzeć m.in. za pośrednictwem witryny internetowej zrzutka.pl, hasło – „Ofiaruj jeden dzień" (zrzutka.pl/njabh4), lub bezpośrednio przez stronę fundacji: pfcf.pl/pomoc-materialna/.

Więcej informacji: www.pfcf.pl; www.facebook.com/pastoralfamily

Fundacja Duszpasterskiej Troski o Rodzinę

Foto: pfcf.pl

 

« 1 »