Kiedy św. Paweł pisze o zmartwychwstaniu Chrystusa, dodaje, że za Chrystusem pójdą również inni. Dzisiejsze święto jest więc ważną propozycją dla nas wszystkich – mówił w katedrze poznańskiej podczas Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki.
W homilii metropolita poznański rozważał tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa i zmartwychwstania człowieka. Przypomniał, że żaden z ewangelistów nie relacjonuje momentu zmartwychwstania Jezusa, które jest i pozostanie tajemnicą wiary. Zauważył też, że pierwsze spotkania uczniów ze Zmartwychwstałym napawały uczniów bardziej trwogą, niż radością.
„Potrzebowali czasu, aby uwierzyć i zrozumieć tę niezwykłą tajemnicę, gdyż ich myślenie było czysto ludzkie. Postawa Apostołów odzwierciedla dokładnie ludzką naturę. Człowiekowi bowiem łatwiej przychodzi uwierzyć w coś złego, niż w coś dobrego; w coś namacalnego, niż w coś, co przekracza jego wyobrażenia” – mówił abp Gądecki.
„Zmartwychwstanie Chrystusa było centralną prawdą pierwszej chrześcijańskiej wspólnoty, przekazywaną przez Tradycję, potwierdzoną przez Pismo Święte, uświęconą przez niezliczone rzesze męczenników” – podkreślił metropolita poznański.
Wielkanoc to fundament wiary i jednocześnie podstawa wszelkiej radości chrześcijańskiej - powiedział przewodniczący KEP @Abp_Gadecki, metropolita @ArchPoznan w homilii podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Katedrze Poznańskiej. pic.twitter.com/8k9WhhKSTy
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 8, 2023
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że dla chrześcijan zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem i początkiem duchowego zmartwychwstania z grzechu i pobudką do wzrostu cnót. „Razem z Chrystusem pogrzebani w chrzcie, zostaliśmy wraz z Nim wskrzeszeni duchowo” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że święta wielkanocne proponują nam, „abyśmy spojrzeli na nasze życie zupełnie inaczej, niż patrzymy na co dzień”. „Mamy stanąć jakby poza tym życiem. Mamy popatrzeć na własne życie jakby od zewnątrz, objąć je jednym spojrzeniem. Jesteśmy pielgrzymami. w pewnym momencie pielgrzymka nasza się skończy i trzeba będzie z tej pielgrzymki zdać sprawę. Ewangelia mówi, że zakończeniem życia ludzkiego będzie sąd, że w tym dniu sądu ludzie zdadzą rachunek ze swoich uczynków, że rozliczą się z posiadanych talentów, z wszystkich swoich złych i dobrych uczynków” – mówił abp Gądecki.
„Życie ludzkie skończy się sądem, na którym sędzią będzie Chrystus – sumienie całej ludzkości i to jest bardzo ważne spojrzenie. Bo na ogół wśród codziennych utrapień nie patrzymy na siebie w ten sposób. Jesteśmy pochłonięci troskami, krzątaniną. Mamy ciągle zbyt mało czasu i zbyt wiele spraw do załatwienia” – mówił metropolita poznański.
.@Abp_Gadecki w homilii: Pozwólmy Zmartwychwstałemu oświecać każdy moment naszego życia. pic.twitter.com/KdmtBhl3rB
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 8, 2023
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że o zmartwychwstaniu mówią także ludzie niewierzący w Chrystusa i mówią, że ono jest potrzebne po to, żeby wymierzyć całej ludzkości sprawiedliwość.
„Żeby źli otrzymali zasłużoną karę, a dobrzy zasłużoną nagrodę. Samo sumienie człowieka takiego sądu się domaga. Kiedy się bowiem popatrzy na świat, na ludzi, widzi się bardzo wiele przypadków życia jakby niedokończonego, przedwcześnie podciętego – i to przez ludzi, z winy ludzi. Na naszej ziemi jest Auschwitz. Są więźniowie obozów pracy, umierający podczas wojen, umierający na zesłaniu. Ile setek tysięcy ofiar pochłonęła chociażby ostatnia wojna na Ukrainie! Dzieje się na świecie ogromna niesprawiedliwość. Niesprawiedliwość ta nie przychodzi z nieba. Ona przychodzi od ludzi. To ludzie ludziom zgotowali taki los” – podkreślił abp Gądecki.
.@Abp_Gadecki w homilii: Niesprawiedliwość nie przychodzi z nieba. Ona przychodzi od ludzi. pic.twitter.com/JZkDzd0O8r
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 8, 2023
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że to „jakby sumienie świata domaga się zmartwychwstania: chodzi o to, żeby ci wszyscy powstali z martwych i żeby dane im było raz jeszcze dokończyć tego dzieła, które zostało im przerwane. I dlatego nie tylko ci, którzy wierzą w Chrystusa, ale także ci, którzy mają moralne poczucie prawa, którzy wierzą, że światem rządzi jakieś sumienie – także ci ludzie wierzą i uznają zmartwychwstanie i mówią o tym, że nasze doczesne życie jest tylko wstępem, że ono jest tylko zapowiedzią, że to, co naprawdę ważne, dopiero przyjdzie”.
Metropolita poznański podczas homilii zwrócił się też do czterech katechumenów, którzy jako osoby dorosłe przyjęły sakrament chrztu świętego. „Pozdrawiam wasze rodziny, przyjaciół oraz tych, którzy przygotowali was do przyjęcia tego sakramentu. Na mocy chrztu św. staniecie się członkami Kościoła przeznaczonymi do tego, aby stać się błogosławieństwem dla ludzi. Bądźcie wierni Chrystusowi, który was wybrał i powierzcie Mu całe swoje życie” – mówił abp Gądecki.
KAI/ ms/ Poznań