„Dzisiaj, kiedy obchodzimy 21. rocznicę ingresu naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity, a zarazem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dziękujemy Bogu za jego powołanie i jego nieustanny wysiłek, aby słowa: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”, stawały się naszą rzeczywistością. I prosimy Boga, aby nieustannie towarzyszył Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi swoją łaską” – powiedział bp Jan Glapiak podczas Mszy św. z okazji 21. rocznicy ingresu abp. Stanisława Gądeckiego do katedry poznańskiej.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w bazylice archikatedralnej. W Eucharystii uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz bp senior brazylijskiej diecezji Porto Nacional Romuald Kujawski, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz poznaniacy.
W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyli przedstawiciele Neokatechumenatu.
W homilii bp Glapiak nawiązał do dzisiejszego czytania z Dziejów Apostolskich dotyczącego obecności apostołów przed Sanhedrynem. Arcykapłani zarzucają im, że ci nauczają w imię Jezusa mimo zakazu, a apostołowie odpowiedzieli: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi...”.
„Tak, bo ludzkie zakazy pozostaną tylko ludzkimi zakazami, ludzkie prawo będzie ludzkim prawem, ale Bóg jest ponad wszystkim tym, co wymyślą ludzie. Nawet jeżeli to prawodawstwo będzie się próbowało postawić ponad religią. Gdy w imię tolerancji i wolności artystycznej będzie się palić Biblię, przeszkadzać we Mszy św. czy niszczyć symbole religijne, gdy będzie się obrażać imię Chrystusa i gdy będą proponować referendum w sprawie aborcji i mówić, że tak większość zadecyduje. Powtarzajmy wówczas to zdanie: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” – przekonywał poznański biskup pomocniczy.
Podkreślił, że nie jesteśmy sami w zmaganiu się z przeciwnościami. Jest z nami Pan Jezus, który pozostał z nami w słowie i sakramentach.
Bp Glapiak zauważył, że darem wspólnoty Kościoła są też dla ludzie, którzy żyli według słów: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Przywołał przykład ks. Stanisława Dotki ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, męczennika II wojny światowej, który dwa miesiące przed jej wybuchem przyjął święcenia kapłańskie.
„Po Mszy św. prymicyjnej, którą sprawował 9 lipca 1939 r. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej, ks. Stanisław Dotka pozostał na urlopie w domu rodzinnym, czekając na przydział misyjny. W tym czasie pomagał duszpastersko w parafii, a kiedy po wybuchu wojny ksiądz proboszcz z sąsiedniej parafii w Radomicku nie wrócił na plebanię, ks. Dotka zastępował go codziennie dojeżdżając do kościoła w Radomicku” – mówił bp Glapiak.
Na początku 1940 r. został aresztowany i razem z księżmi z okręgu leszczyńskiego wywieziony do obozu przejściowego internowania do Miejskiej Górki, a po dwutygodniowym pobycie przetransportowany do Poznania do Fortu VII. Tam ks. Dotka otrzymał numer obozowy i przeznaczenie do nowo powstającego obozu w Mauthausen, ale ostatecznie został skierowany do obozu w Dachau. Został zabity dnia 13 stycznia 1941 r. Zmarł w 29. roku życia i w 2. roku Chrystusowego Kapłaństwa.
„Waleria Tomiak, siostra ks. Stanisława, która wytrwale podtrzymywała pamięć o bracie, twierdziła, że mógł on uniknąć aresztowania nie angażując się w zastępstwo ks. proboszcza z Radomicka. Mógł ukryć się w przebraniu cywilnym, jednak jako kapłan uważał, że powinien podjąć obowiązki duszpasterskie” – zaznaczył kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. metropolita poznański podziękował wszystkim za modlitwę i obecność.
Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.
Od 2004 r. abp Gądecki był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym Episkopatu.
Za: msz/ KAI