We Wrocławiu 23 maja 2023 r. rozpoczęły się obrady Stałego Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Obradom będą towarzyszyły spotkania poświęcone doświadczeniu udzielania pomocy uchodźcom przez Polskę oraz Metropolię Przemysko-Warszawską Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Jak zaznaczył Wielce Błogosławiony Światosław, który przewodniczy obradom Stałego Synodu, ta 4 (75) sesja została zwołana, by przygotować zagadnienia dla Synodu Biskupów UKGK, który odbędzie się we wrześniu w Rzymie. W związku z tym, że głównym tematem Synodu Biskupów będzie opieka duszpasterska nad uchodźcami wojennymi, miejscem obrad Synodu Stałego stała się Polska, na terenie której przebywa ok. 3 milionów ukraińskich uchodźców.
Obrady rozpoczęły się od wspólnej modlitwy oraz słów powitania Wielce Błogosławionego Światosława. Zwierzchnik UKGK wyraził radość ze wspólnego spotkania ponieważ od lipca 2022 r. wszystkie obrady odbywały się on-line ze względu na wywołaną przez Rosję wojnę w Ukrainie.
Członkowie Stałego Synodu przybyli z różnych miejsc na świecie: Patriarcha Światosław z Kijowa, biskup Włodzimierz Juszczak - Hierarcha Wrocławsko-Koszaliński jest gospodarzem i organizatorem spotkania, biskup Borys Gudziak - Arcybiskup i Metropolita Filadelfijski przybył z USA, biskup Bohdan Dziurach - Egzarcha dla grekokatolików Niemiec i Skandynawii przybył z Monachium, biskup Jozafat Moszczycz przybył z Czerniowic w Ukrainie. Sekretarzem Stałego Synodu jest biskup Andrij Chimiak - biskup pomocniczy Archieparchii Kijowskiej.
W czasie pierwszego spotkania biskupi omówili stan realizacji postanowień poprzedniej sesji Stałego Synodu oraz uzgodnili program dalszych działań. Dalsza część spotkania była poświęcona omówieniu aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz duszpasterskich wyzwań spowodowanych wojną.
Biskupi Stałego Synodu będą obradowali do 26 maja.
Obradujący we Wrocławiu od 23 do 26 maja 2023 r. Stały Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) jest organem kościelnym zbierającym się kilka razy w roku i pomagającym głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w kierowaniu nim w okresie pomiędzy Wielkimi Synodami, zbierającymi się raz w roku. W skład Wielkiego Synodu wchodzą wszyscy biskupi UKGK. Natomiast członkami Stałego Synodu są obecnie: z urzędu abp Światosław Szewczuk – jako jego przewodniczący oraz arcybiskup-metropolita Filadelfii w USA Borys Gudziak, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii bp Bohdan Dziurach, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak i biskup czerniowiecki Josafat Moszczycz. Poprzednik abp. Szewczuka – kard. Lubomyr Huzar, wprowadził zwyczaj, aby Stały Synod obradował za każdym razem w innym miejscu. Tym razem miejscem spotkania jest Wrocław w Polsce. O wyborze tego miejsca zdecydował przede wszystkim główny temat zbliżającej się sesji Wielkiego Synodu, którym będzie opieka duszpasterska nad emigrantami i uchodźcami wojennymi.
ks. Igor Hubacz, Eparchia Olsztyńsko-Gdańska/ BP KEP