Biskupi Stałego Synodu UKGK spotkali się z młodzieżą we Wrocławiu

"Trzymajcie się swej Cerkwi - wówczas się nie zgubicie" - mówił Patriarcha Światosław Szewczuk do młodych we Wrocławiu. 24 maja biskupi Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkali się z młodzieżą, która znalazła się poza granicami Ukrainy z powodu wojny.

Spotkanie odbyło się w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu. Poza członkami Stałego Synodu, w spotkaniu wzięli udział: abp Eugeniusz Popowicz - metropolita przemysko-warszawski, bp Arkadiusz Trochanowski - biskup olsztyńsko-gdański oraz biskup emeryt Piotr Kryk.

Zwierzchnik UKGK wraz z biskupami rozmawiali z młodzieżą o tym, jak ważny dziś jest głos ukraińskiej młodzieży w świecie oraz w jaki sposób każdy, kto jest poza granicami swego kraju, może przybliżać Ukrainę do zwycięstwa.

Patriarcha przekazał młodzieży pozdrowienia od tych, którzy pozostali w Ojczyźnie oraz podkreślił, że rodzinna ziemia czeka na powrót każdego: "Wiecie, że Wasza rodzinna ziemia za Wami tęskni. Pragniemy, by pewnego dnia wszystkie dzieci naszej Matki-Ukrainy znów zebrały się razem, przyjechały do domu z nową wiedzą, z nowymi umiejętnościami po to, by odbudować swą Ojczyznę".

"Przyjmijcie pozdrowienia od tych, którzy prosili, by Wam je przekazać, lecz dziś są tam, po tamtej stronie ukraińsko-polskiej granicy i każdego dnia spoglądają w oblicze śmierci" - dodał Zwierzchnik UKGK.

Wielce Błogosławiony Światosław opowiedział o spotkaniu z prezydentem Wrocławia, z którym biskupi rozmawiali o potrzebach uchodźców na terenie Polski. Zdając sobie sprawę z tego, że w samym Wrocławiu oraz jego okolicach przebywa ok. 300 tys Ukraińców, biskupi Synodu podziękowali władzom oraz mieszkańcom miasta za gościnność.

Patriarcha wezwał młodych Ukraińców, którzy dziś mieszkają we Wrocławiu, by zachowali własną tożsamość i byli blisko swej Cerkwi. "Złota zasada, która sprawdziła się w różnych falach emigracji Ukraińców po całym świecie i która potwierdza się dziś w naszej wewnętrznej migracji w Ukrainie, jest jak przykazanie, które chcę Wam przekazać: Bądźcie blisko swej Cerkwi, wówczas się nie zgubicie, nie przepadniecie" - powiedział Patriarcha Światosław oraz przywołał słowa Tarasa Szewczenki: "Kto zapomina o swej matce, tego karze Bóg, tego wstydzą się ludzie, tego nie wpuszczają do domu"."Proszę Was, uczcie się cudzego, lecz nie zapominajcie o swoim" - dodał Patriarcha.

Zwierzchnik UKGK powiedział młodzieży o głównym temacie synodu - poszukiwaniu różnych sposobów służenia im. "Będziemy Wam pomagać, służyć, robić wszystko, abyście Wy, ukraińska młodzież, która jest nie tylko przyszłością Ukrainy, ukraińskiej wspólnoty, ukraińskiej Cerkwi, ale i również naszą teraźniejszością, godnym obliczem naszego narodu przed różnymi narodami Europy".

Podczas spotkania członkowie Stałego Synodu wezwali młodzież, by jak najliczniej wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie i dawali tam świadectwo w imieniu swego cierpiącego narodu.

"Dziś przed Ukraińcami, którzy przebywają poza granicami Ukrainy stoi zadanie, by się nie zagubić. Jesteście najcenniejszym skarbem, szczególnym skarbem, umiłowani Bogiem. I jeśli będzie potrafili to pielęgnować w swej tożsamości to odpowiecie na Boże powołanie i na potrzeby naszego narodu" - zwrócił się do młodzieży abp Borys Gudziak.

Biskup Bohdan Dziurach podkreślił, że we wszystkich czasach patrzono na młodzież. Wszystkie rewolucje w historii ukraińskiej państwowości były zapoczątkowane przez młodzież, która zawsze walczyła o prawa i przyszłość swego narodu. "Oczy całego ukraińskiego narodu spoglądają na Was. Chciałbym, by dziś każdy postawił sobie pytanie: Co mogę zrobić dla tego, by moja Ukraina zmartwychwstała, odnowiła się i umocniła się w jednej chrześcijańskiej, europejskiej wspólnocie narodów" - powiedział egzarcha Niemiec i Skandynawii.

Podczas spotkania młodzież miała możliwość zadania biskupom nurtujących ich pytań.

ks. Igor Hubacz

 
Obrady Stałego Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), Wrocław, 23-26 maja 2023 r.
 

 

« 1 »