Zostać kapłanem Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. Człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowie na zakończenie Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, w dniu 50. rocznicy swoich święceń kapłańskich.
Przewodniczący Episkopatu podczas Eucharystii w Gnieźnie dziękował za dar kapłaństwa wraz z jedenastoma innymi kapłanami obchodzącymi w tym roku 50. rocznicę święceń. Z jubilatami modlił się prymas Polski abp Wojciech Polak, który wygłosił homilię.
.@Prymas_Polski do świętujących złoty jubileusz kapłaństwa w #Gniezno: Bł. Stefan Wyszyński, by umocnić was na kapłańską drogę i posługę, podarował wam, trzy znaki: Pismo Święte, swój "List do moich kapłanów" i Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.#Homilia: https://t.co/bJeHsuuArM pic.twitter.com/8CKRgPuDVy
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 9, 2023
Metropolita Gnieźnieński w homilii przypomniał jubilatom m.in. słowa „Listu do moich kapłanów” bł. Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat udzielił im święceń. „Tyle zdołamy pozyskać dusz, ile ich zdołamy umiłować” – cytował kard. Wyszyńskiego abp Wojciech Polak, powtarzając za nim, że „tam jest rozrost, rozwój i życie, gdzie jest miłość”.
Prymas Polski podziękował również za posługę wychowawczą i długie lata pracy profesorskiej i formacyjnej w gnieźnieńskim seminarium duchownym abp. Stanisława Gądeckiego i ks. prałata Bronisława Kaczmarka. „Jako wasi wychowankowie dziękujemy, że – jak wskazywał kapłanom Prymas Wyszyński – trzymając w ręku Ewangelię, sami również byliście dla nas żywą otwartą księgą. Zanim bowiem człowiek otworzy usta, już całym życiem swoim rzuca światło na to, czego zechce nauczać. Życiem, a nie słowem mówi!” – wskazał abp Polak w homilii.
W słowie na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że jubileusz 50-lecia kapłaństwa jest okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za wszystkie osoby, które postawił On na drogach kapłańskiego życia, także do podziękowania rodzicom, rodzeństwu, krewnym, nauczycielom, profesorom, szafarzom święceń diakonatu i prezbiteratu oraz wszystkim wiernym. „To z jednej strony czas rozrachunku z przeszłością, a z drugiej strony czas dziękczynienia" - powiedział. „Zostać kapłanem Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. Człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.
Przyznał również, że rocznica to czas stawiania pytań „czy w pełni odpowiedzieliśmy na Boże wezwanie”. „Jakże inaczej wygląda nasza kapłańska droga z perspektywy tych pięćdziesięciu lat, w porównaniu z tą, jaką widzieliśmy oczami naszej wyobraźni w dniu naszych święceń kapłańskich. Dziś możemy bardziej obiektywnie ocenić samych siebie, ludzi i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu tego półwiecza i pytamy siebie raz jeszcze: czy wykorzystaliśmy dobrze ten czas w służbie Bogu i człowiekowi?”- powiedział abp Gądecki.
bgk, prymaspolski.pl/ BP KEP