Przygotowania do sesji Synodu Biskupów w Rzymie w październiku br., nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce, 37. Światowe Dni Młodzieży, konflikt w Ukrainie oraz 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu były głównymi tematami 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Odbyło się one od 12 do 14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim. Miejsce Zebrania Plenarnego związane było z rocznicami kopernikańskimi: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
W pierwszym dniu obrad biskupi omówili m.in. przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się od 4 do 29 października 2023 r. w Rzymie. Wieczorem modlili się w Stoczku Klasztornym – miejscu uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego.
Abp Górzyński w Stoczku Klasztornym: Prosimy szczególnie o pokój
We wtorek, 13 czerwca, biskupi zajęli się m.in. sprawami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także dokonali wyborów do gremiów Episkopatu.
Wybory 395. Zebrania Plenarnego KEP
Ponadto wysłuchano wystąpień Delegatów Episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji, którzy wzięli udział w spotkaniu.
Po południu biskupi modlili się w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku.
Abp Gądecki: Kopernik łączył w sobie Fides et Ratio
Ostatni dzień 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczął się Mszą św. w Kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.
Bp Wętkowski w Lidzbarku Warmińskim: Przyjęcie prześladowania jest służbą Jezusowi
Podczas trzeciego dnia obrad biskupi wysłuchali m.in. relacji ze spotkania grupy kontaktowej Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec w Augsburgu; omówili też przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Wśród tematów były też obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia oraz kwestie przedstawione przez delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka.
"Staraliśmy się przygotować do Synodu w taki sposób, aby podjąć najtrudniejsze tematy i skonfrontować się z nimi w takim duchu, ażeby przedstawić w odniesieniu do trudnych tematów nauczanie Soboru Watykańskiego II, np. w kwestii udziału we władzy, święceń kobiet, inkluzji, synodalności” – mówił abp Stanisław Gądecki, podsumowując zebranie.
Relacja z konferencji prasowej
W komunikacie po obradach, biskupi zapewnili o modlitwie za Ukrainę. Jak poinformowali, 17 czerwca br., we wszystkich parafiach w Polsce, zostanie odmówiony Akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Zaapelowali również „o rozwagę i dialog społeczny oraz budowanie narodowego pojednania”.
BP KEP