Niech ten sztandar stanie się prawdziwym symbolem wspólnoty służby więziennej i wyznawanych przez nią wartości – powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który 4 lipca br. w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz poświęcił nowonadany sztandar.
„Dzień dzisiejszy jest dniem szczególnym dla tego Aresztu, ponieważ dzisiaj mamy święcić jego sztandar, który będzie używany podczas uroczystych obchodów świąt państwowych, wręczania funkcjonariuszom nominacji na wyższe stopnie służbowe, wręczania orderów i odznaczeń oraz uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym. Zabieramy się do tej czynności w głębokim przekonaniu, że przedmiot ten stanie się prawdziwym symbolem wspólnoty służby więziennej i wyznawanych przez nią wartości” – powiedział w homilii abp Gądecki.
Dziś odbyła się uroczystość nadania sztandaru #AresztŚledczy w Poznaniu. Niech stanie się on prawdziwym symbolem wspólnoty #służbawięzienna i przypomina o cnotach wierności, wytrwałości, męstwa i honoru. https://t.co/6D1cuAJlaw pic.twitter.com/hhHFKWXwmc
— Przewodniczący Episkopatu (@Abp_Gadecki) July 4, 2023
Metropolita poznański rozpoczął od przypomnienia historii sztandarów, ich funkcji, jak również miejsca w dziejach zbawienia. „Sztandary, chorągwie, proporce mają swoje starożytne korzenie. Towarzyszyły one już starotestamentalnym Izraelitom. Każde z dwunastu plemion miało swój własny sztandar (semeion, hegemonia, signum, vexillum, turma), który zwoływał ludzi na wspólne zgromadzenia, służył gromadzeniu wojska w określonym porządku, towarzyszył Izraelitom podczas bitew” – mówił metropolita poznański, dodając, że sztandary towarzyszyły nie tylko Izraelitom, ale prawdopodobnie były wykorzystywane przez inne starożytne ludy.
Abp Gądecki przypomniał, że także dzisiaj, każdy wierzący człowiek może trwać pod zwycięskim sztandarem, którym jest Chrystus. "On już zwyciężył nieprzyjaciela, ale my nadal jesteśmy atakowani przez księcia tego świata. Nasz +Jahwe-Nissi+, nasz Chrystus, osłania nas w naszej walce duchowej, do której apostoł Paweł zachęca nas słowami: +Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła+ (Ef 6,11). Tylko z Nim – pod sztandarem Chrystusa – możemy być pewni duchowego zwycięstwa, które On dla nas przygotował. Naszą siłą jest ofiara Chrystusa i Jego krew przelana na krzyżu” – akcentował abp Gądecki.
Metropolita poznański dokładnie wyjaśnił symbolikę, która czyni każdy sztandar wyjątkowym. „Jego cztery narożniki mogą być symbolem czterech cnót, jakie przyświecają osobom identyfikującym się z tym znakiem. Idzie tutaj o wierność, wytrwałość, męstwo i honor. Tych cnót – servatis servandis – można wymagać także od Służby Więziennej” – tłumaczył abp Gądecki.
Tylko z Nim - pod sztandarem Chrystusa - możemy być pewni duchowego zwycięstwa, które On dla nas przygotował. Naszą siłą jest ofiara Chrystusa i Jego krew przelana na krzyżu.#Homilia podczas Mszy św. z okazji nadania Sztandaru Aresztowi Śledczemu: https://t.co/6D1cuAJlaw
— Przewodniczący Episkopatu (@Abp_Gadecki) July 4, 2023
Uroczyste przekazanie sztandaru odbyło się w Auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu. Poświęcony przez abp. Stanisława Gądeckiego sztandar, z rąk wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego odebrał dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu ppłk Przemysław Banaszak.
Początki Aresztu Śledczego w Poznaniu sięgają lat siedemdziesiątych XIX wieku. Obecnie w jednostce i podległych jej oddziałach zewnętrznych pełni służbę 451 funkcjonariuszy SW i 29 pracowników cywilnych.
BP KEP/ sw.gov.pl