Msza św. w Łucku – ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy

Ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy, w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, była Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas, a koncelebrowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii odbyło się nabożeństwo za ofiary Rzezi Wołyńskiej. W nabożeństwie, któremu przewodniczył abp Stanisław Gądecki, wzięli udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Miłosierny Boże, wejrzyj łaskawie na wszystkie Twoje dzieci, których niewinna krew woła do Ciebie z każdego skrawka tej obolałej ziemi. Niech dostąpią radości w Twoim Królestwie, a ich cierpienia - złączone z męką i śmiercią krzyżową Twojego Syna i naszego Pana Jezusa Chrystusa - niech sprowadzą na nasze narody obfite potoki łask - skruchy wobec Ciebie i przebaczenia braciom” – modlił się przewodniczący KEP.

Abp Kulbokas zwrócił uwagę w homilii, że pierwszym elementem nawrócenia serca jest „szczery płacz nad wszystkimi ofiarami sprzed osiemdziesięciu lat, które zostały zabite w tym regionie”. Dodał, że drugim elementem nawrócenia jest „przebaczenie i prośba o przebaczenie, wzajemne wybaczenie sobie”.

Nuncjusz apostolski w Ukrainie zaznaczył, że aspekt wzajemnego przebaczenia znalazł się w Apelu podpisanym przez abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp. Witalija Skomarowskiego, przewodniczącego Episkopatu Ukrainy, i bp. Niła Łuszczaka, administratora apostolskiego eparchii mukaczewskiej. „Ich podpisy reprezentują cały katolicki Episkopat Ukrainy”, podczas gdy Apel „ma na celu wzywanie u Boga daru całkowitego uleczenia naszych serc”.

Odwołując się dalej do Apelu, abp Kulbokas zauważył, że „ta wojna, ta agresja rosyjska, przed którą Ukraina się broni, w jakiś sposób połączyła narody ukraiński i polski, ponieważ niezliczona ilość pomocy napływa z Polski dla Ukrainy w tej trudnej godzinie”.

Msza św. w Łucku kończy pielgrzymkę przebaczenia i pojednania, z jaką przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, wyruszyli 7 lipca do Ukrainy w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

BP KEP

Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku podczas pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy, 9.07.2023

 

« 1 »