Abp Antoni Baraniak oraz Rodzina Ulmów znaleźli się wśród ustanowionych przez Sejm patronów roku 2024. Przypada w nim 120. rocznica urodzin Biskupa Niezłomnego i 80. rocznica zamordowania wkrótce błogosławionych Samarytan z Markowej.
Posłowie dokonali wyboru patronów na następny rok w piątek, 27 lipca. Rok 2024 będzie m.in. Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w 120. rocznicę urodzin duchownego. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim i arcybiskupem metropolitą poznańskim. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku razem z kard. Stefanem Wyszyńskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas trzech lat więzienia był poddawany torturom, które miały wymóc na nim zeznania obciążające prymasa Polski. Był przesłuchiwany ponad 148 razy, mimo wszystko nie złamał się. Dzięki swej postawie nazywany jest Biskupem Niezłomnym. W maju 1957 r. biskup Antoni Baraniak został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Zmarł po długiej chorobie w 1977 r. Podczas jego pogrzebu kard. Stefan Wyszyński mówił, że abp Antoni Baraniak wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności za losy polskiego Kościoła. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, abp Antoni Baraniak został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2017 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.
Sejm ustanowił także rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W odczytanej uchwale przypomniano, że w 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania rodziny. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września br. w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
Oprócz abp. Antoniego Baraniaka i Rodziny Ulmów wśród ustanowionych przez Sejm patronów roku 2024 znaleźli się również: Marek Hłasko, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz i Zygmunt Miłkowski.
BP Archidiecezji Krakowskiej/ KAI/ BP KEP