Synodalność w Ameryce Łacińskiej - dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego

Dokument podsumowujący etap kontynentalny Synodu o synodalności w Ameryce Łacińskiej, w odróżnieniu od dokumentu europejskiego, powstał jako owoc nie jednego, ale czterech spotkań, obejmujących różne rejony geograficzne Ameryki Południowej i Karaibów.

Na początku dokumentu Ameryki Łacińskiej (p.24) czytamy: "Kościół jest postrzegany jako "lud uczyniony jednym w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego" (Lumen gentium 4). Podróż, którą odbyliśmy, pozwoliła nam zobaczyć, jak Bóg rzeczywiście prowadzi Kościoły Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kierunku coraz bardziej synodalnego sposobu bycia. Jest to nieodłączna cecha Kościoła, ale nabiera coraz większego znaczenia w obliczu wyzwań, jakie zmiany społeczne stawiają przed jego życiem w komunii i misji. Wiąże się to ze świadomością doświadczenia naszej małości i kruchości, spotęgowanej przez kryzys pandemiczny. Konieczne jest "zaufanie i potwierdzenie, że Duch Święty jest protagonistą tego procesu i że oświetla zmiany, które mogą dokonać się w Kościele Jezusa"".

- Jak Kościół Ameryki Południowej i Karaibów rozeznaje wezwanie Ducha Świętego wobec całego Kościoła oraz poszczególnych jego członków? Jak odczytuje synodalność? - Jak synodalność może wpłynąć na sposób bycia i działania w Kościele? - Jak synodalność może wpłynąć na zaangażowanie misyjne? - Czy synodalność może pomóc w odpowiedzi na problemy z którymi zmaga się współczesny świat? - Czy Kościół wymaga zmian strukturalnych? - Jak w kluczu synodalnym odczytywać powołania, charyzmaty i posługi?

Na te pytania (i kilka innych) dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów stara się udzielić odpowiedzi.  (dokument dostępny jest tutaj>>>)

Z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi synodu (m. in. artykułem prof. Aleksandra Bańki "Dokąd zaprowadzi nas Synod") można zapoznać się na stronie: https://synod.org.pl/ 

www.synod.org.pl

 

« 1 »