W 2027 roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Azji: w Korei Południowej, w Seulu! W ten sposób z zachodnich krańców Europy przeniosą się na Daleki Wschód: to piękny znak powszechności Kościoła i marzenia o jedności, którego jesteście świadkami – ogłosił Papież 6 sierpnia przed modlitwą Anioł Pański, podczas Mszy Świętej posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Franciszek zaprosił też do Rzymu na wspólne świętowanie Jubileuszu Młodzieży w 2025 roku.
W ostatnim dniu spotkania z młodzieżą świata w Lizbonie Ojciec Święty przede wszystkim wyrażał wielką wdzięczność. Papież przypomniał, że portugalskie „obrigado” znaczy więcej niż tylko „dziękuję”, bo jest to również wyrażenie pragnienia odwzajemnienia dobra. Dlatego właśnie tego słowa użył Franciszek, kierując je do organizatorów, do lokalnego Kościoła, do samego miasta, do zaangażowanych kapłanów czy osób konsekrowanych, do wolontariuszy, a także do świętych w niebie.
„Szczególne podziękowania należą się tym, którzy czuwali nad Światowymi Dniami Młodzieży z wysoka, a mianowicie patronom tego wydarzenia: przede wszystkim Janowi Pawłowi II, który powołał do życia Światowe Dni Młodzieży – wskazał Ojciec Święty. – I obrigado wam wszystkim, drodzy młodzi! Bóg widzi całe dobro, jakim jesteście, On sam wie, co zasiał w waszych sercach. Proszę, was strzeżcie tego starannie" - mówił Papież.
Ojciec Święty zwrócił szczególną uwagę na rejony cierpiące z powodu braku pokoju. Dlatego skierował szczególny apel do zebranych młodych w intencji tych części świata.
„W szczególności towarzyszymy naszymi myślami i modlitwami tym, którzy nie mogli przybyć z powodu konfliktów i wojen. Na świecie jest ich wielu. Myśląc o naszym kontynencie, odczuwam wielki smutek z powodu umiłowanej Ukrainy, która nadal tak bardzo cierpi – podkreślił Franciszek. – Przyjaciele pozwólcie mi, starszemu, podzielić się z wami młodymi marzeniem, które noszę w sobie: jest to marzenie o pokoju, marzenie o młodych ludziach modlących się o pokój, żyjących w pokoju i budujących pokojową przyszłość. Poprzez modlitwę Anioł Pański złóżmy przyszłość ludzkości w ręce Maryi, Królowej Pokoju. A wracając do domu, módlcie się nadal o pokój. Jesteście znakiem pokoju dla świata, świadkami tego, jak narodowości, języki i historie mogą łączyć, a nie dzielić. Jesteście nadzieją na inny świat. Dziękuję wam za to. Idźcie naprzód.“
www.vaticannews.va/ BP KEP