Legat papieża Franciszka będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przed sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach w archidiecezji poznańskiej, podczas której wizerunek Maryi z Dzieciątkiem zostanie przyozdobiony koronami papieskimi. Organizatorzy spodziewają się przybycia na uroczystość 9 września dziesięciu tysięcy pielgrzymów.
Ojciec Święty mianował kard. Dominka Dukę swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości koronacyjne cudownego wizerunku Matki Bożej. „Będziesz gorąco zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby synowskim sercem ustawicznie czcili Najświętszą Maryję Pannę i ponadto wszystkie troski życia najpobożniej powierzali jej orędownictwu, ponieważ ona bezpiecznie i troskliwie prowadzi wszystkie swoje dzieci do Syna Bożego, który jest drogą, prawdą i życiem” – napisał papież w specjalnym przesłaniu do emerytowanego arcybiskupa Pragi. Korony, którymi będzie przyozdobiony wizerunek Matki Bożej, 17 maja br. pobłogosławił papież Franciszek.
W uroczystościach wezmą udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp kaliski Damian Bryl, bp płocki Szymon Stułkowski, bp pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski, emerytowany biskup Porto Nacional w Brazylii.
Pielgrzymi przybędą do Smolic m.in. specjalnym pociągiem, który w godzinach porannych wyjedzie z Poznania, zatrzymując się na stacjach w Czempiniu, w Kościanie i w Lesznie.
Podczas uroczystości zabrzmią pieśni w wykonaniu Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. Szymona Bajona, m.in. specjalnie skomponowany na koronację utwór „Maryjo zdobna w złociste korony”. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Trwam.
„Wierni archidiecezji poznańskiej przygotowywali się do tej uroczystości przez udział w nowennie, która rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy do sanktuarium przybywali licznie pielgrzymi w oczekiwaniu na koronację” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.
Obraz Matki Bożej w Smolicach to jedna z pierwszych kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonana tuż po sprowadzeniu ikony na Jasną Górę pod koniec XIV wieku. Obraz trafił do Smolic za sprawą benedyktynów, którzy zbudowali tam kościół.
Pierwsze udokumentowane świadectwa o kulcie Maryjnym i uzdrowieniach sięgają XVII w. Do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych przybywają licznie pielgrzymi z Wielkopolski i z Dolnego Śląska.
ms / Smolice