Smolice: Legat papieski przewodniczył koronacji obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Kard. Dominik Duka jako specjalny wysłannik papieża Franciszka przewodniczył uroczystościom koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach w archidiecezji poznańskiej. W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów.

Legata papieskiego powitał abp Stanisław Gądecki. „Kto pojawia się w Smolicach, ten niejako automatycznie staje wobec problemu choroby, cierpienia, śmierci w życiu człowieka. Jakże moglibyśmy zapomnieć o tych wszystkich osobach, które w szpitalach, klinikach, ośrodkach dla niepełnosprawnych, domach starców, hospicjach lub we własnych mieszkaniach, doświadczają bólu cierpienia, często niedostrzeganego przez innych. Jakże zapomnieć tych wszystkich, którzy doświadczają nie tylko cierpienia fizycznego, ale także psychicznego, duchowego i moralnego” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„W uzdrawiającej działalności Jezusa wspomagała Go i nadal wspomaga Jego Matka Maryja, której leży na sercu dobro uczniów Jej Syna i wstawia się we wszystkich naszych godziwych potrzebach” – podkreślił metropolita poznański.

Podczas uroczystości odczytano przesłanie papieża Franciszka. „Będziesz gorąco zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby synowskim sercem ustawicznie czcili Najświętszą Maryję Pannę i ponadto wszystkie troski życia najpobożniej powierzali jej orędownictwu, ponieważ ona bezpiecznie i troskliwie prowadzi wszystkie swoje dzieci do Syna Bożego, który jest drogą, prawdą i życiem” – napisał papież w specjalnym przesłaniu do swego wysłannika.

Kard. Duka przekonywał w homilii, że bez wiary nie możemy pielgrzymować do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. „Chcemy, aby Bóg, w którego wierzymy, a który przekracza wszelkie nasze rozumienie, przybliżył nam swoją tajemnicę” – mówił emerytowany metropolita praski.

„Uzdrów serca tych, którzy rozpętali nie tylko wojnę w Ukrainie, ale i w innych miejscach świata, poprzez terrorystyczne zamachy czy poprzez sabotaż. Przede wszystkim uzdrów także ludzki chory umysł, który wytwarza nowy front, nowe pole walki, którym jest bunt przeciw Bogu i przeciw człowiekowi. Na tym froncie, bez wiary, nadziei i miłości, umiera ludzkość, współczucie, współodpowiedzialność, ludzka godność” – mówił legat papieża Franciszka.

„Przychodzimy do Ciebie, Matko Boża, Uzdrowienie Chorych, z wieloma naszymi chorobami. Dzięki wiedzy, która jest wyrazem ludzkiego rozumu, który przerasta sztuczną inteligencję, jesteśmy świadkami współczesnej medycyny, ale pomimo tego wiemy, że lekarz leczy, a Bóg uzdrawia. A ty, nasza Matko, możesz poprzez swoje wstawiennictwo doprowadzić, aby była uzdrowiona każda słabość ciała i duszy, aby była uzdrowiona i nasza zraniona miłość” – podkreślił kard. Duka.

Korony, którymi został przyozdobiony wizerunek Matki Bożej pobłogosławił w maju br. papież Franciszek. Podczas uroczystości korony przyniosły do ołtarza osoby chore i cierpiące, wśród nich dzieci, które doznały i doznają łaski uzdrowienia z poważnych chorób. Koronę na wizerunek Matki Bożej nałożył kard. Duka, a na głowę Dzieciątka Jezus – abp Gądecki.

W koncelebrowanej Mszy św. wzięli także udział bp kaliski Damian Bryl, bp płocki Szymon Stułkowski, bp pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski, emerytowany biskup Porto Nacional w Brazylii.

Pielgrzymi przybyli do Smolic autokarami oraz specjalnym pociągiem, który w godzinach porannych wyruszył z Poznania.

Obraz Matki Bożej w Smolicach to jedna z pierwszych kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonana tuż po sprowadzeniu ikony na Jasną Górę pod koniec XIV wieku. Obraz trafił do Smolic za sprawą benedyktynów, którzy zbudowali tam kościół.

Pierwsze udokumentowane świadectwa o kulcie Maryjnym i uzdrowieniach sięgają XVII w. Do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych przybywają licznie pielgrzymi z Wielkopolski i z Dolnego Śląska.

ms / Smolice/ KAI

 

« 1 »