W niedzielę, 15 października br., w Polsce i środowiskach polonijnych po raz dwudziesty trzeci obchodzony będzie Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję Dnia Papieskiego, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich 5 października, ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał najistotniejsze założenia tego wydarzenia i nawiązał do tegorocznego hasła. „Od początku Dzień Papieski ma cztery wymiary: modlitewny i duchowy, intelektualny, kulturalny i artystyczny oraz charytatywny. Istotą tegorocznych obchodów jest myśl św. Jana Pawła II, która przypomina nam o tym, że życie ludzkie jest święte i ma niezbywalną godność, na wszystkich etapach” – powiedział ks. Kowalczyk.
W kontekście nauczania Jana Pawła II przypomniał, że „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego”. „To jest najistotniejsza myśl. Jan Paweł II uczył, że wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka” – dodał ks. Kowalczyk.
W tym roku Dzień Papieski przypada w niedzielę, 15 października. Na tydzień przed tym wydarzeniem, w niedzielę 8 października, w kościołach w Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. << Treść Listu
Do jego treści nawiązał kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który podczas konferencji przybliżył tematykę wydarzenia. „Z tym przesłaniem docieramy do wszystkich parafii naszej Ojczyzny. Jesteśmy zobowiązani do obchodzenia tego dnia. Jest on ustanowiony po to, aby przybliżać i pokazywać pontyfikat Jana Pawła II kolejnym pokoleniom” – powiedział metropolita warszawski.
Kardynał Nycz nawiązał również do przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. „Ta rocznica musiała zaistnieć w tematyce obchodów Dnia Papieskiego. Dla mnie osobiście jest ona o tyle ważna, że przypomina, abyśmy zaczęli sięgać do istoty pontyfikatu Jana Pawła II. Musimy przekazywać ten pontyfikat tak, jak inne wielkie pontyfikaty XX w. Tegoroczny temat niesie jedno z najbardziej aktualnych przesłań Papieża Polaka” – dodał kard. Nycz.
Jak co roku w organizację Dnia Papieskiego włączają się stypendyści Fundacji, którzy odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez zaangażowanych w dzieło Fundacji m.in.: kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne.
W piątek, 13 października, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 Mszą św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Na godz. 11:00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.
Z kolei w sobotę, 14 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się doroczna Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane zostaną osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie noble” zostaną przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS MEDIALNY im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna. << Nominowani do nagrody TOTUS TUUS 2023
W niedzielę, 15 października, w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, o godz. 9:00 bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, będzie przewodniczył Mszy św. transmitowanej na falach Polskiego Radia. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, o godz. 9:00 ks. Dariusz Kowalczyk odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a pół godziny później o godz. 9:30, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza, biskup pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki w kościołach lub na ulicach miast.
Szczegółowe informacje: www.dzielo.pl
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"/ BP KEP