17-18 października: 151. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

W Licheniu 17 października rozpoczęło się 151. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Do tego miejsca zaprosili pozostałych wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce Księża Marianie z okazji 350. rocznicy istnienia zgromadzenia. Spotkanie plenarne było poprzedzone obradami Konsulty KWPZM.

Pierwszy dzień 151. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce będzie animowany przez Fundację św. Józefa i poświęcony szkoleniu dla wyższych przełożonych nt. ochrony dzieci i młodzieży. Wśród tematów znajdą się m.in. kwestia spojrzenia teologicznego na pojawiające się w tej materii problemy (ks. Grzegorz Strzelczyk); aspekty psychologiczne i kontakty przełożonego z pokrzywdzonymi (Barbara Smolińska); kwestie prawne i obowiązki przełożonych w kwestii ochrony dzieci i młodzieży (ks. Rafał Kamiński CSMA); towarzyszenie obwinionym, oskarżonym i skazanym (ks. Piotr Przybył, ks. Krzysztof Raj); system ochrony w Kościele w Polsce i udział w nim zakonów oraz zgromadzeń (Marta Titaniec, ks. Janusz Łuczak SAC) oraz komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w kryzysie (ks. Piotr Studnicki). Dodatkowo tego dnia modlitwie brewiarzowej jutrzni i nieszporów będzie towarzyszyła lektura świadectwa osoby pokrzywdzonej. W tej części spotkania, jako gość zaproszony przez KWPZM, będzie obecny o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.

Drugi dzień spotkania będzie poświęcony na bieżące sprawy KWPZM. W sesji przedpołudniowej jako zaproszeni goście wystąpią m.in. s. Angelika Mrówka MChR, reprezentująca młodych konsekrowanych i pragnąca podsumować zeszłoroczny ich kongres w Licheniu; Karol Koć, konserwator zabytków z przedłożeniem "Od Warszawy po Jerozolimę – po co ratować dzieła sztuki?" oraz Rafał Łączny z KAI, który zaprezentuje i przekaże wyższym przełożonym zakonów męskich raport "Kościół w Polsce 2023", który powstał we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W pierwszym dniu spotkania Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W drugim dniu obrad Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Na jesienne spotkanie Konferencji zostały przygotowane statystyki - według danych z 31.12.2022 roku - dotyczące męskich wspólnot życia konsekrowanego w Polsce, z podziałem na jurysdykcje i rodziny zakonne, a także omawiające działalność duszpasterską w Polsce. Statystyka dotyczy także polskich zakonników pracujących poza granicami oraz prowadzonej przez nich działalności duszpasterskiej, charytatywno-medycznej, edukacyjnej oraz działalności społecznej i kulturalnej.

KWPZM

Zobacz też: Statystyka zakonów męskich w Polsce 2022

« 1 »