W sobotę, 28 października, Na Jasnej Górze odbyły się obrady Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań, których tematem było: „Teologia i pedagogika powołań - o potrzebie studiów i formacji dla duszpasterzy i referentów powołaniowych”. Doroczne spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o zadaniach, jakie stoją przed odpowiedzialnymi za powołania.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.
"Nigdy nie pomożemy rozeznać innym powołania, jeżeli nie doprowadzimy ich do modlitwy. Spójrz jak się modlisz, zacznij od modlitwy, uczyń ją centrum swojego działania, po to, żeby prosić Boga o nowe powołania i po to, żeby usłyszeć, czego Bóg chce od wszystkich osób, które pytają, jaką drogą mają iść. Jeżeli ich nie doprowadzimy do Boga, to jak mają usłyszeć Jego głos?" - pytał bp Przybylski.
Zauważył, że to nie kapłani powołują ludzi, ale robi to Bóg. "Dzisiaj On stawia przed nami wzór duszpasterstwa powołań tego, do czego jesteśmy w Kościele wydelegowani. Wszystkie inicjatywy są świetne, jeżeli opierają się na metodzie Jezusa, bo to my jesteśmy narzędziami w procesie powoływania ludzi przez Boga" - tłumaczył bp Przybylski.
Podczas spotkania w Bastionie św. Barbary uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Marka Tatara, krajowego duszpasterza powołań zatytułowanego: „Potrzeba i projekt studiów z teologii i pedagogiki powołań”. Uczestnicy wysłuchali także świadectw s. Aleksandry Nowak i o. Sergiusza Bałdygi. Natomiast o aktualnych zadaniach, jakie stoją przed duszpasterzami powołań w Polsce opowiedział bp Andrzej Przybylski.
"Bardzo ważnym zadaniem dla nas jest współpraca ze środowiskami młodzieżowymi, aby tematyka rozeznania powołania była stałym elementem formacyjnym w ruchach i wspólnotach. Chcemy powoływać w diecezjach ośrodki duszpasterstwa ds. powołań i nie chodzi tylko o powołania kapłańskie, ale też misyjne i do Instytutów Świeckich" - powiedział w rozmowie z JasnaGóraNews.
Dodał, że trzeba mówić o powołaniu, jako o pięknym życiu oddanym Bogu i zachęcać do modlitwy w intencjach nowych powołań.
Zwrócił również uwagę, że bardzo dużym zagrożeniem dla wiernych jest laicyzacja i nieobecność młodych w aktywnym i pogłębionym życiu Kościoła. "Jednym z czynników sprawiającym, że powołań jest coraz mniej, jest laicyzacja. Naszym zadaniem jest uczulenie młodych, że nie tyko księża są odpowiedzialni za powołania, ale wszyscy wierni" - tłumaczył.
Druga część obrad miała miejsce w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był to czas na wymianę doświadczeń i pracę w grupach.
Kongregacja Odpowiedzialnych za Powołania odbywa się zwykle dwa razy w roku - jesienią na Jasnej Górze i na wiosnę, w różnych miejscach Polski np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzebnicy itp. Biorą w niej udział osoby odpowiedzialne za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całej Polski.
Maria Bareła, JasnaGóraNews/ BP KEP