Bp Miziński: Kolędowanie włącza dzieci w perspektywę Kościoła misyjnego

Kościół nie ogranicza swojego życia i działalności do kultu, ale jest posłany. Kolędowanie jest włączaniem dzieci w perspektywę Kościoła misyjnego – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej zapowiadającej akcję „Kolędnicy Misyjni 2023/2024 dzieciom z Kolumbii”, która odbyła się w Sekretariacie KEP.

Sekretarz Generalny KEP przypomniał, że akcja „Kolędników Misyjnych” prowadzona jest już od 30 lat. Podkreślił, że akcja ma dwa wymiary: formacyjny i ewangelizacyjny. „Te dwa wymiary łączą się z wymiarem rodzinnym i edukacyjnym, bo przecież kolędowanie wymaga wielkiego przygotowania. Dzieci przygotowują się, aby następnie móc pójść i dzielić się radością z tego, że Bóg w Jezusie Chrystusie stał się jednym z nas, i głosić tę Dobrą Nowinę w miejscach, w których żyją, ale z myślą o tych, których wcześniej omadlały i aby pomóc im swoim kolędowaniem w wymiarze materialnym” – przyznał bp Miziński.

„Kościół nie ogranicza swojego życia i działalności do kultu, ale jest Kościołem, który jest posłany: ewangelizacja, misyjność” – zaznaczył bp Miziński. „Kolędowanie jest włączaniem dzieci od najmłodszych lat w tę perspektywę Kościoła ewangelizującego, Kościoła misyjnego, ale także Kościoła powszechnego” – dodał. „Kolędowanie misyjne sprawia, że już od najmłodszych lat dzieci mają świadomość, że Kościół to nie tylko moja parafia, diecezja, Kościół w Polsce, w Europie, ale że cały świat, cały glob, jest tym miejscem, gdzie Dobra Nowina o narodzeniu Jezusa Chrystusa ma docierać” – podkreślił Sekretarz Generalny KEP.

Bp Miziński zwrócił również uwagę, że kolędowanie misyjne budzi wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. „Jesteśmy współodpowiedzialni za siebie. Jesteśmy braćmi i siostrami, którzy mają troszczyć się o siebie nawzajem” – dodał.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, podkreślił papieskość dzieł misyjnych w roku dwóch jubileuszy: 30-lecia kolędowania misyjnego i 800-lecia pierwszej szopki z Greccio. „Sam papież Franciszek powiedział, że kolędnicy są żywą szopką” – podkreślił. „Nasi kolędnicy, kiedy pójdą do domów i rodzin, spotkają biedę samotności, biedę ludzi, którzy oczekują na przyjazd swojej rodziny, która się spóźnia. Dzieci spotkają się też ze swoimi rówieśnikami, którzy nie znają tradycji kolędowania” – zauważył. Dodał, że jest to ogromna misja, którą papież Franciszek dziś daje kolędnikom misyjnym.

„Co zrobić, by tradycja kolędowania była znowu żywa w Polsce i żeby była moda na kolędowanie misyjne?” – pytał ks. Będziński. „Chciałbym, aby to kolędowanie misyjne zostało i się rozwijało” – stwierdził – „gdyż jest to kolędowanie rodzinne: przygotowujemy kolędników w rodzinach i idziemy do rodzin”. Podkreślił, że tegoroczne jasełka przygotowała wspólnota rodzin, co pokazuje, że „Kościół rodziną stoi”.

Ks. Będziński wyjaśnił, że chodzi o nadawanie wszystkim wspólnotom i grupom ducha misyjnego. „Chodzi o to, aby w okresie od 26 grudnia do 6 stycznia grupy parafialne nie tylko przebierały się w stroje kolędników, ale by żyły duchem misyjnym” – ocenił.

S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, podsumowała ubiegłoroczną akcję Kolędników Misyjnych dzieciom z Papui-Nowej Gwinei. Zaowocowała ona sześcioma projektami w czterech diecezjach, w ramach których objęto pomocą ok. 4 tys. dzieci, głównie w dziedzinie formacji i edukacji.

S. Juszka poinformowała, że w 2022 roku wpłynęły ofiary z przeznaczeniem na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w kwocie prawie 2,5 mln zł, z czego zostało zrealizowanych 79 projektów, na czterech kontynentach, w dziewięciu krajach świata.

Br. Tomasz Basiński MCCJ, misjonarz w Kolumbii, redaktor naczelny czasopism „Misjonarze Kombonianie” i „Mini Kombonianie” przedstawił sytuację dzieci w Kolumbii. Przyznał, że nie jest ona łatwa, gdyż dzieci żyją na co dzień w klimacie wojny. „Dzieci widzą niesprawiedliwość i to, że nie mogą nic zrobić, ale uczą się dobra. Kolumbia kojarzy mi się z radosnymi ludźmi, którzy potrafią cieszyć się pomimo wszystkich trudnych sytuacji i problemów, które przeżyli” – zaznaczył.

„Misjonarz czuje się wdzięczny za modlitwę i za wszelką pomoc. Bardzo ważne jest, aby się modlić za misjonarzy. Modlitwa ludzi za misje i misjonarzy jest bardzo ważna i tę modlitwę się czuje” – podkreślił br. Basiński. Poprosił także o modlitwę za dzieci w Kolumbii.

BP KEP

Konferencja prasowa zapowiadająca akcję Kolędnicy Misyjni 2023/2024 dzieciom z Kolumbii (Warszawa, 14.12.2023 r.)
« 1 »