Abp Stanisław Gądecki na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wezwał wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej do uczczenia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego biciem kościelnych dzwonów. Od 2021 r. w Polsce 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Bicie dzwonów o godz. 16.40 nawiązuje do symbolicznej godziny wybuchu powstania oraz inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – 27 grudnia 1919 r. – kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.
Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał w 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienia święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Bezpośrednią przyczyną była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.
Ważną rolę w organizowaniu oddziałów powstańczych odegrali księża. Wśród nich był proboszcz z poznańskiego Łazarza, ks. Kazimierz Maliński, który w dniu wybuchu powstania poprowadził pochód kilkuset dzieci z chorągiewkami w ręku na spotkanie z Paderewskim. W kolejnych dniach podczas mszy w kościele Matki Boskiej Bolesnej wzywał do udziału w powstaniu, wskutek czego w parafii stawiło się mnóstwo młodych mężczyzn. Przy kościele na cześć powstańców postawiono pamiątkową tablicę.
Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w dziejach Polski.
ms/ Poznań