Musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański, w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w Telewizji Polskiej 30 marca, w wigilię uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jak wskazał, ma w tym pomóc, Wielka Nowenna przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia.
Przewodniczący Episkopatu w przesłaniu z okazji Świąt Wielkanocnych w Telewizji Polskiej podkreślił, że dla wierzących w Chrystusa największą prawdą jest Jego zmartwychwstanie. Otwiera ono perspektywy życia wiecznego i jest „darem miłosiernego Boga Ojca, który pragnie zbawić każdego człowieka”. „Jednakże nie może zbawić nas bez nas, bez naszej pomocy” – dodał.
Wskazał, że jako chrześcijanie, powinniśmy postępować jak dzieci światłości. Co oznacza, że „jesteśmy posłani, aby dawać świadectwo naszej wiary”. Abp Wojda zauważył, że „coraz bardziej brakuje wiary w nas samych, rodzinie, w przestrzeni społecznej. Wydaje się, że nie kształtuje ona naszych postaw, czego wyrazem są agresywne spory, podziały społeczne czy wzajemne posądzania i oskarżania”. „Jako chrześcijanie nie możemy postępować, jakby zmartwychwstania nie było” – podkreślił.
Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował w orędziu o podjęcie drogi odnowienia i pogłębienia wiary. Ma w tym pomóc, jak powiedział, Wielka Nowenna przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia, która rozpoczyna się w czasie tegorocznych świąt paschalnych. Nowenna zakończy się w 2033 roku, kiedy będziemy świętować Jubileusz Odkupienia. Jej celem jest duchowo-moralne odrodzenie i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do jubileuszu.
„Mam ogromną nadzieję, że w ten wielki plan odnowy duchowej włączą się wszystkie parafie, wspólnoty zakonne i świeckie, ruchy i poszczególni wierni. Jest to nasza wspólna sprawa” – podkreślił abp Wojda. Zapewnił, że leży mu na sercu odnowa naszej wiary, a wraz z nią odnowa Kościoła w Polsce w duchu wskazań papieża Franciszka. „Jest sprawą niezwykle ważną, aby Kościół stał się Kościołem prawdziwie synodalnym, Kościołem, który pochyla się i obejmuje wszystkich” – podkreślił.
BP KEP
Publikujemy pełną treść orędzia:
Przesłanie Wielkanocne 2024
Siostry i Bracia, Drodzy Rodacy w Kraju i za granicą!
Dla wierzących w Chrystusa największą prawdą jest Jego zmartwychwstanie, które odbiera śmierci ostatnie słowo i otwiera perspektywy życia wiecznego. Św. Paweł Apostoł komentując tę prawdę stwierdza, że próżna byłaby nasza wiara, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał.
Zmartwychwstanie Chrystusa, które właśnie świętujemy, to dar miłosiernego Boga Ojca, który pragnie zbawić każdego człowieka. Jednakże nie może zbawić nas bez nas, bez naszej pomocy. Słusznie więc św. Paweł, Apostoł Narodów, przypomina, że „my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć. Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca”.
Zmartwychwstanie, jak zauważył papież Benedykt XVI, „decyduje o istnieniu wiary chrześcijańskiej”, ale też decyduje o naszej postawie jako chrześcijanina. Przez chrzest zostaliśmy włączeni w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a tym samym staliśmy się uczestnikami Jego nowego życia. Od tego czasu On stał się dla nas drogą, prawdą i życiem. Jako więc nowy lud, zanurzony w Jego niepojętą miłość, powinniśmy postępować jak dzieci światłości.
Co to oznacza w naszym konkretnym życiu? Przede wszystkim, jako chrześcijanie nie możemy postępować, jakby zmartwychwstania nie było. A ponadto jesteśmy posłani, aby dawać świadectwo naszej wiary. Dzisiaj tego świadectwa tak bardzo potrzeba. Widzimy, że coraz bardziej brakuje wiary w nas samych, rodzinie, w przestrzeni społecznej. Wydaje się, że nie kształtuje ona naszych postaw, czego wyrazem są agresywne spory, podziały społeczne czy wzajemne posądzania i oskarżania. Trzeba powrócić do entuzjazmu wiary pierwszych chrześcijan, o czym wspominają Dzieje Apostolskie, że „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli”.
Ufam, że zmartwychwstały Pan zatriumfuje w nas. Niemniej musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary. Ma nam w tym pomóc Wielka Nowenna przed dwutysiącleciem dzieła odkupienia, którą rozpoczynamy podczas tych świąt paschalnych a zakończymy w dwa tysiące trzydziestym trzecim roku, świętując Jubileusz Odkupienia. Celem jej jest duchowo-moralne odrodzenie i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego jubileuszu.
Mam ogromną nadzieję, że w ten wielki plan odnowy duchowej włączą się wszystkie parafie, wspólnoty zakonne i świeckie, ruchy i poszczególni wierni. Jest to nasza wspólna sprawa. Mnie osobiście, i z pewnością wielu z nas, leży na sercu odnowa naszej wiary, a wraz z nią odnowa Kościoła w Polsce w duchu wskazań papieża Franciszka. Jest sprawą niezwykle ważną, aby Kościół stał się Kościołem prawdziwie synodalnym, Kościołem, który pochyla się i obejmuje wszystkich.
Otwórzmy zatem szeroko nasze serca na zmartwychwstanie Chrystusa i pozwólmy, aby ożyła w nich wiara i aby Zwycięzca śmierci napełnił je pokojem, radością i mocą wyzwalającą ku nowemu życiu.
Życzę wszystkim błogosławionych świat Zmartwychwstania Pana.