Już po raz kolejny, MIVA Polska wychodzi z inicjatywą wsparcia osób z niepełnosprawnością w krajach misyjnych. Inicjatywa ta nosi nazwę Promienie Miłosierdzia. Jej celem jest zakup wózków inwalidzkich dla potrzebujących w krajach i regionach na świecie, gdzie ewangelizują i służą polscy misjonarze i misjonarki. Dotychczas, w ciągu ostatnich kilku lat, udało się zakupić 1865 różnego rodzaju wózków inwalidzkich nazywanych promieniami miłosierdzia, z kraju, z którego wyszła Iskra Miłosierdzia.
Promienie Miłosierdzia 2023
W ubiegłym roku 2023 dzięki MIVA Polska zostało zakupionych 499 wózków inwalidzkich w dla potrzebujących w 17 krajach misyjnych. W ramach 26 projektów polskich misjonarzy, MIVA przekazała 80 500 Euro na ten cel. Wśród zakupionego sprzętu znalazły się wózki standardowe, dziecięce, specjalistyczne oraz trójkołowe, dobrze sprawdzające się na terenach piaszczystych, gdzie brakuje utwardzonych dróg i ścieżek.
Łącznie w 2023 roku w ramach akcji Promienie Miłosierdzia zostało zebranych 187.467 zł. Razem z pomocą funduszy z akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km możliwa była realizacja wszystkich zgłoszonych do MIVA próśb misjonarskich. Wiele darowizn MIVA Polska otrzymała od indywidualnych Darczyńców jako dar pielgrzymkowy, z okazji XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę, Podczas Pielgrzymki zostały przekazane na ręce misjonarzy pierwsze symboliczne czeki na łączną kwotę 30 tys. euro na 6 projektów misyjnych na zakup 160 wózków.
Większość pojazdów ułatwiających przemieszczanie się trafiło do indywidualnych chorych, którzy dzięki nim mogą przede wszystkim opuścić cztery ściany domów i integrować się z innymi. Wcześniej nie mogliśmy nigdzie wyjechać, teraz możemy nawet pojechać na rynek, do sklepu, odwiedzić naszych przyjaciół – pisze John Tabu Kahingi z misji w Madunguni w Kenii. Cierpię na niewydolność układu krążenia. W wyniku choroby konieczne były operacje amputacji moich obu nóg. Od dłuższego czasu myślałem o wymianie mojego starego, niedziałającego wózka, ale moja sytuacja ekonomiczna mi na to nie pozwalała. Dlatego potraktowałem jako wyraz Opatrzności możliwość otrzymania wózka z akcji „Promienie Miłosierdzia” – przekazuje Muneer Farah Baq’ain z Ammanu z Jordanii.
Posługujący w Tanzanii w Kiabakarii misjonarz Fidei Donum, ks. Wojciech Kościelniak otrzymał pomoc na 59 trycykli. Jeden z obdarowanych, podopieczny z misji w Kiabakari Wangwe Marwa przekazał następujące słowa wdzięczności: Pragnę wyrazić moją wdzięczność dla Was za dar wózka trójkołowego dla moich niepełnosprawnych członków ciała. Niewielu się nami – ludźmi tego typu – przejmuje. Bardzo ta pomoc jest pocieszająca, dlatego że teraz mogę przemieszczać się z miejsca na miejsce, nie tak jak dawniej, i mogę wykonywać swoje obowiązki czasowo.
Spośród wszystkich sfinansowanych wózków inwalidzkich część z nich trafiło do ośrodków pomocy, szpitali i hospicjów m.in. 15 trafiło do hospicjum prowadzonego przez Ojców Franciszkanów przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Aregua w Paragwaju; innych 5 wózków dla potrzebujących otrzymało Centrum Zdrowia w Buraniro w Burundi, a 5 trójkołowych z napędem ręcznym trafiło do niepełnoprawnych w Ośrodka w Dekoa w Republice Środkowoafrykańskiej.
Ponad 500 nowych osób potrzebujących
Tegoroczna edycja Promieni Miłosierdzia odpowiada na wezwanie z Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty apeluje o okazywanie czułości i bliskości potrzebującym słowami Księgi Rodzaju: „Nie jest dobrze by człowiek był sam”.
Do tegorocznej edycji Promieni Miłosierdzia prośby na wózki zgłosiło 40 polskich misjonarzy i misjonarek. Ogółem potrzebne jest wsparcie na 550 wózków inwalidzkich dla najbardziej potrzebujących osób w 18 krajów misyjnych na 4 kontynentach, najwięcej w Afryce i Ameryce Południowej. Jak informują misjonarze – osoby potrzebujące i ich rodziny, do których dotarli z pomocą miejscowych liderów ze wspólnot kościelnych, są w bardzo trudnej sytuacji i niestety, nie mogą sobie pozwolić. na zakup wózka.
Podobnie jak w poprzednich latach prośby skierowane przez misjonarzy dotyczą nie tylko indywidualnych potrzebujących, ale również tych, którzy przebywają w szpitalach, domach opieki oraz innych ośrodkach. O wsparcie prosi m.in. świecka misjonarka p. Justyna Homa z misji w Mongolii, dla dwóch domów starców prowadzonych Siostry Misjonarki Miłości: W tej chwili niektórzy z nich przyjeżdżają do kościoła na lekcje katechizmu, przygotowujące do chrztu. Wózki byłyby dla nich wielką pomocą – pisze Pani Justyna.
Prośba o pomoc w sfinansowaniu 21 wózków dziecięcych, dotarła do nas również od s. Agnieszki Błasik, misjonarki posługującej w Chesire Home Katima Mulilo w Namibii, ośrodka dla najmłodszych, w którym przebywają dzieci o różnych stopniach i typach niepełnosprawności.
W Chinyunyu, nowej misji Sióstr Boromeuszek z Mikołowa, wyzwaniem jest bardzo duża liczba dzieci z niepełnosprawnością. Według danych tamtejszego Ośrodka Zdrowia jest ich ok. 750. Dziecko niepełnosprawne to dla wielu rodzin ciężar, bo nie przynosi dochodów. Większość rodzin nie ma funduszy na jego transport do pobliskiego ośrodka lub wstydzi się je pokazać – pisze s. Józefa Słaba, misjonarka ze Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek. Na zorganizowane przez siostry spotkanie z nimi, przyszło zaledwie 46 dzieci spośród blisko 750. Znacznie większa część pozostaje w wiosce, zamknięta w domach – dodaje s. Józefa.
Biskup-misjonarz Dariusz Kałuża MSF, ordynariusz diecezji Bougainville, na największej z wysp w Archipelagu Salomona, należącej do Papui Nowej Gwinei, zwraca się do MIVA Polska o pomoc na 37 wózków dla potrzebujących osób od 3-60 lat. Biskup-misjonarz tak pisze: Dla niepełnosprawnych osób wózek inwalidzki może być częścią powrotu do normalności, powrotu do życia we wspólnocie. Dla naszych ludzi wspólnota jest wszystkim! Bycie poza wspólnotą to największe cierpienia, z którym muszą się zmagać ludzie chorzy, niepełnosprawni i samotni.
Zakazującą z naszego punku widzenia sytuację opisuje o. Ludwik Wawrzeczko MSF z misji Ankazoabo na Madagaskarze: Ludzie nigdy nie widzieli tutaj wózka inwalidzkiego, nie mają pojęcia, że taki pojazd istnieje. Na spotkaniu formacyjnych katechistów spotkałem się z niezrozumieniem i niewiedzą czym jest wózek inwalidzki – pisze misjonarz. Jednak chciałbym zaryzykować, aby na misji był taki wózek, a nawet i dwa. Myślę, że dorosłe dzieci widząc cierpienie swoich postarzałych rodziców, na pewno chcieliby jakoś umilić starość osobom, które przecież są im najbliższe – dodaje.
Akcja „Promienie Miłosierdzia” jest owocem roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka na rok 2015/2016. Wtedy to w MIVA Polska zrodziła się idea włączenia wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych na misjach jako jednej z kategorii misyjnych środków transportu. Akcja skierowana jest do osób z niepełnosprawnością w krajach misyjnych, którzy znajdują się pod opieką polskich misjonarzy. Wózki trafiają zarówno do indywidualnych potrzebujących, jak i ośrodków, szpitali, hospicjów oraz domów starców czy sierocińców. Nazywane są „promieniami miłosierdzia”, bo są niczym promyk nadziei, światełko w ciemności lub dotyk czułości ludzi dobrej woli, poruszonych historią i osamotnieniem potrzebujących z misji.
Wózka inwalidzki, jest dla wielu w krajach misyjnych jest jedyną okazją na wyjście z opuszczenia i umocnienie więzi z bliźnimi.
Więcej informacji o możliwości wsparcia zakupu wózków inwalidzkich dla potrzebujących z misji można przeczytać na www.miva.pl.
Agata Skalska/Biuro MIVA Polska