Prymas Polski podczas kongresu „Odkryj małżeństwo”: Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa

„Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa. Warto się na niego jeszcze raz nawzajem otworzyć, by dostrzec, czym sakrament małżeństwa jest i jaką głębię w sobie mieści” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. rozpoczynającej 1 maja w Gnieźnie trzydniowy międzynarodowy kongres „Odkryj małżeństwo” organizowany przez Fundację Misterogrande.

Do Gniezna przyjechało ponad dwustu uczestników – małżonków i rodzin z dziećmi. Wśród prelegentów są goście z Polski i zagranicy m.in. ks. Renzo Bonetti, od ponad dwudziestu lat duszpasterz włoskiego projektu Misterogrande, prof. Robert Cheaib z Uniwersytetu Katolickiego w Lyonie, państwo Monika i Aleksander Bańka oraz ks. Przemysław Kwiatkowski, duszpasterz polskiego projektu Misterogrande. Chętni, którzy nie zdążyli się zapisać lub z różnych powodów nie mogli być fizycznie obecni, mają możliwość śledzić wydarzenie w Internecie. Na Facebooku i stronie Misterogrande oraz stronie internetowej www.archidiecezja.pl transmitowane są wszystkie bloki konferencyjne, dyskusje panelowe oraz Msze św. stanowiące centrum kongresowych spotkań. Eucharystii inaugurującej wydarzenie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który objął inicjatywę patronatem.

„Sakrament małżeństwa to wasze spotkanie z Jezusem, który wychodzi do was i pozostaje nadal z wami. To wasze trwanie w Nim. Trwanie – jak powie papież Franciszek – które nie jest trwaniem biernym, jakimś «zasypianiem» w Panu, pozwalając, by życie nas uśpiło, ale trwaniem, które proponuje nam Jezus, trwaniem czynnym, a także wzajemnym” – przypomniał w homilii abp Polak dopowiadając, że w tym sensie małżeństwo nie jest rzeczywistością statyczną, bazującą na tym, co było, co zostało kiedyś zawarte i ślubowane, ale jest czymś wciąż żywym, obecnym między małżonkami, trwającym i prawdziwym. Jest rzeczywistością, której życiodajną siłę daje więź z Jezusem.

„Skąd biorą się trwałe owoce w małżeńskim życiu? – pytał Prymas.

„Czy są tylko wypadkową jakiegoś dobrego, wzajemnego porozumienia? A może pojawiają się wtedy, gdy respektujemy wzajemnie ustalone zasady? Papież Franciszek mówił kiedyś, że właśnie wiara w Jezusa, więź z Nim otwiera nas na przyjęcie życiodajnych soków Bożej miłości, która pomnaża naszą radość i sprawia, że rodzą się pędy nawet wtedy, gdy gleba naszego życia staje się nieurodzajna” – cytował abp Polak.

„Dzięki łasce sakramentu małżeństwa – podkreślił dalej – odradza się to, co zdawało się już być może obumierać, usychać, więdnąć. Zaczyna owocować w otwarciu na dar życia przyjmowanego niekiedy w trudnych i dramatycznych okolicznościach. Zaczyna owocować w świadectwie wiary i miłości, która zdolna jest do szukania wzajemnego pojednania, do prośby o przebaczenie, do cierpliwego znoszenia siebie nawzajem w miłości. Zaczyna owocować w postawie służby i pomocy innym, w świadectwie życia oddawanego na co dzień z miłości” – wskazał Prymas przyznając, że rozpoczynający się kongres ma dopomóc ten wielki dar małżeństwa odkryć i niejako go rozpakować.

„Przeżywajcie więc intensywnie wasze powołanie – zachęcał na koniec słowami papieża Franciszka. – Nie pozwólcie, aby grymas smutku odmieniał wasze twarze. Twój małżonek czy twoja małżonka potrzebuje twojego uśmiechu. Wasze dzieci potrzebują waszych spojrzeń, które dodawałyby im otuchy. Duszpasterze i inne rodziny potrzebują waszej obecności i waszej radości: radości, która pochodzi od Pana!”

Msza św. celebrowana była w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, gdzie kongres się odbywa. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Przemysław Kwiatkowski, duszpasterz polskiego projektu Misterogrande, ks. Hubert Wiśniewski, duszpasterz rodzin w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ks. Renzo Bonetti, który w drugim dniu spotkania wygłosi konferencję i weźmie udział w panelu dyskusyjnym.

Kongres organizuje fundacja Misterogrande przy współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Program ułożono tak, by obok pracy intelektualnej był czas na spotkanie przy kawie, spokojną rozmowę, ciszę przed Najświętszym Sakramentem. Jest specjalna strefa chillout i przestrzeń dla dzieci, którym opiekę i atrakcje zapewniają animatorzy. Chętni mogą zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha i Muzeum Archidiecezjalne.

Obok bloków wykładowych zaplanowano panele dyskusyjne i świadectwa małżonków. Każdego dnia uczestnicy spotkają się także na modlitwie – jutrzni, nabożeństwie majowym, adoracji eucharystycznej. Msze św. w kolejnych dwóch dnia spotkania celebrować będą: bp Radosław Orchowicz (2 maja) i ks. Robert Wielądek, odpowiedzialny za Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (3 maja).

„Chcielibyśmy, aby każdy wyjechał z Gniezna z przekonaniem, że sakrament małżeństwa – jeśli w małżeństwie jest – to jego najważniejsze życiowe powołanie. Wielki dar, który trzeba nieustannie odkrywać, i o który trzeba się troszczyć, nie żałując czasu i zaangażowania” – mówi Agata Mleczko z Fundacji Misterogrande.

B. Kruszyk/KAI

 

« 1 »