Spotkali się duszpasterze obcokrajowców

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, 7 maja 2024 roku, odbyło się spotkanie duszpasterzy obcokrajowców. Obradom przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W spotkaniu wzięło udział 30 przedstawicieli reprezentujących 28 ośrodków i rektoratów dla migrantów z całej Polski.

Podczas spotkania w Sekretariacie KEP księża i siostry zakonne pracujące wśród obcokrajowców podzielili się swoim doświadczeniem duszpasterskim, a także troskami i niepokojami związanymi z ich pracą.

BP KEP

Publikujemy tekst komunikatu podsumowującego spotkanie:

7 maja 2024 roku, w Sekretariacie KEP, pod kierownictwem ks. biskupa Krzysztofa Zadarki, odbyło się spotkanie duszpasterzy obcojęzycznych. Udział wzięło 30 przedstawicieli reprezentujący 28 różnych ośrodków i rektoratów dla migrantów rozsianych po całej Polsce. Księża i siostry zakonne pracujące wśród obcokrajowców podzielili się swoim doświadczeniem duszpasterskim, a także troskami i niepokojami występującymi w ich pracy na tym polu.

Wszyscy duszpasterze obcokrajowców zauważają wyraźny wzrost liczby uczestników Mszy św., spotkań duszpasterskich i innych inicjatyw.  Coraz bardziej widoczne zjawisko migracji w naszym społeczeństwie staje się powoli jednym z najpoważniejszych wyzwań duszpasterskich. Należy przezwyciężać nieufność pomiędzy chrześcijanami cywilizacji zachodniej, a chrześcijańskimi przybyszami z krajów orientalnych lub południa.  Ponadto nie można zaniedbywać niesienia Ewangelii przybyszom, którzy znaleźli się w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i innych rejonach świata, gdzie dominuje niesprawiedliwość społeczna, krzywda ludzka czy przemoc, przed którą uciekają migranci i uchodźcy.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z projektami katechez dla dorosłych katechumenów, opracowanych w Niemczech przez teologów z Bliskiego Wschodu i Azji, a dostępnych w 12 językach: m.in. angielskim, francuskim, arabskim, farsi, rosyjskim, niemieckim, ukraińskim a nawet tureckim.

Podczas spotkania postulowano, aby najbliższy Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców w Kościele (ostatnia niedziela września) w Polsce zorganizować m.in. na Jasnej Górze. Następnym wydarzeniem ogólnoświatowym będzie udział przedstawicieli ośrodków duszpasterskich w Dniu Migrantów w ramach Wielkiego Jubileuszu 2025 r. - 5 października w Watykanie.

Spotkanie duszpasterzy wspólnot obcojęzycznych w Polsce (Warszawa, 7.05.2024)

« 1 »